2/3 от децата с проблеми в растежа не се лекуват

Повече от 2/3 от децата с проблеми в растежа не са диагностицирани и не могат да се лекуват  заради слабата информираност на личните лекари и родителите. Това обявиха детски еднокринолози от варненската УМБАЛ "Св. Марина", откъдето стартира пилотна за България 2-годишна кампания за ранно откриване и лечение на състояния с проблемен растеж GROWINFORM.

Мобилен екип от "Св. Марина", воден от д-р Росица Стойчева ще извърши поне по две консултации в 11 градове от страната. Първите безплатни прегледи са в рамките на Дни на отворените врати на 20 септември във Варна и Плевен и на 21 септември в Добрич. Графиците родителите могат да видят в сайта на кампанията www.growinform.org и на фейсбук страницата й. Там има и калкулатор, чрез който след въвеждане на данните за ръст, пол и тегло на детето майки и татковци могат да проверят дали то се развива в норма. Специалистите посочиха, че ниският ръст на всяко второ дете се дължи на болестна причина.

Прегледи на 79 подрастващи от Русе, Разград и Шумен установили, че 21 от тях са с отклонения в растежа. Предстои да бъдат проследени и изследвани за доуточняване на диагнозата им, защото изоставането в растежа може да е причина за около 4000 вида заболявания. Повечето са ендокринни или синдромни, но има и по-тежки - кръвни, сърдечни и нервно-мускулни. "Не случайно растежът се нарича прозорец на здравето", отбеляза детският ендокринолог д-р Веселин Бояджиев. Той добави, че ранната диагностика е ключ към успешното лечение и посочи за пример децата с дефицит на производството на растежен хормон. Изходът за тях е ежедневно да си го инжектират с "писалка". Недостигът на този вид белтък се установява чрез симулационни тестове в болница. Лечението е скъпо, но се покрива напълно от здравната каса.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве