23 млн. души засегнати от трусовете в Турция и Сирия

Мащабът на разрушенията в един от най-пострадалите от труса градове - Кахраманмараш.

Според изчисления на Световната здравна организация

Жертвите надминаха 5000, но може да достигнат и 20 000

Ердоган обяви 3-месечно извънредно положение в 10 окръга

Около 23 милиона души са засегнати от земетресенията в Турция и Сирия, заяви днес шефът на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Гебрейесус, предаде АФП.

Това включва загинали, ранени, трайно пострадали, разселени, останали без роднини, без домове и препитание хора и т. н.
Гебрейесус описа усилията на спасителните екипи да издирват оцелели като “надпревара с времето”, защото “с всяка изминала минута, с всеки изминал час намаляват шансовете за откриване на живи оцелели”.

СЗО излезе и с друга стряскаща прогноза - че жертвите на унищожителните трусове могат да надминат 20 000.

По последни данни загиналите в двете държави са повече от 5100 - над 3500 в Турция и поне 1600 в Сирия. Общият брой на ранените надхвърля 24 000 души, от които над 22 000 в Турция. Колко остават под руините не е ясно.

Спасителните акции не спряха и през нощта след деня на бедствието, не спряха също и трусовете. От полунощ в понеделник до сутринта са били регистрирани 17 земетресения и 285 вторични труса. Някои от тях са били силни, дори с магнитуд 5,4 по скалата на Рихтер. Но все пак по-слаби от първите в ранните часове и по обяд на 6 февруари - съответно със сила 7,8 и 7,5.

Турският президент Реджеп Ердоган обяви днес, че за срок от три месеца се въвежда извънредно положение в 10-те окръга, засегнати от земетресенията. “Изправени сме пред едно от най-големите бедствия не само в историята на републиката, но и в нашия географски регион и света. Нашата държава, с всички свои институции, организации, персонал и средства, започна да работи в районите на земетресението в дух на мобилизация още от първия момент”, каза Ердоган. “Най-голямата ни утеха е, че досега повече от 8000 наши граждани са били спасени живи от развалините”, добави президентът.

Той посочи, че в зоната на разрушенията работят над 53 000 души и този брой се увеличава с всяка секунда с пристигането на нови екипи от Турция и чужбина и допълни, че общо 70 страни са предложили помощ в издирвателно-спасителните операции. Сред тях е и България, чиито спасителни екипи издирват оцелели под отломки на сгради в Адана. Тежко пострадалият град е пълен с бродещи по улиците хора, някои дори без обувки и връхни дрехи, които или са загубили домовете си, или не смеят да върнат в жилищата си поради страх от нови трусове.

Майката на новороденото е загинала

Спасиха бебе, родено под руините на дома си

Спасители извадиха невредими бебе и майка му, прекарали 29 часа под отломките на срутена сграда в турската провинция Хатай.

Бебе, родено под развалините на дома си, бе спасено в северния сирийски град Африн, пише в. “Дейли Телеграф”.

В интернет бе разпространен клип, на който се вижда как новороденото бива измъкнато от развалините от спасители, които го отнасят на сигурно място. Предполага се обаче, че майката на бебето е загинала.

В сирийското село Катма, намиращо се на север от град Алепо, изпод огромна бетонна плоча пък бе извадено момче на 4 или 5 години, на име Ахмед.

Пак на разпространен в мрежата видеоклип се вижда как спасителите пробиват бетонната плоча със специална машина и измъкват детето от развалините. Семейството на Ахмед е било разселено по време на продължаващата десетилетие война в Сирия и е намерило убежище в Катма.

Бебе на 2 месеца, прекарало под руините 29 часа, бе спасено в турския окръг Хатай. Друго дете на 15 месеца беше извадено от развалините на срутила се сграда в южния турски окръг Кахраманмараш, 31 часа след разрушителното земетресение, съобщават турските медии.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят