234 души са потърсили помощ за година в Кризисния център "Търновград" 

Подслон са получили 65 лица и 36 деца

За втора поредна година Комплекс „Кризисен център за лица „Търновград“ отбеляза Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените. По инициатива на управителя на услугата Наталия Петкова се проведе работна среща с представители на екипа по проект „Подобряване на достъпа до правосъдие на лица, живеещи под прага на бедност със специален фокус върху жени, деца и ромската общност“. Адв. Доброслава Керекова – координатор на пилотния център по проекта, представи идеята на проекта с фокус превенция и осигуряване на правна помощ на уязвими социални групи. На срещата бе обсъдена съвместната бъдеща дейност в подкрепа на жертвите на насилие и осигуряване на правна помощ, като бяха засегнати случаи на потребители, които в момента са настанени в Кризисния център. 

По време на срещата присъстваха Росица Димитрова – директор на дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в Община Велико Търново, Виктория Иванова – управител на Кризисен център за деца, Ваня Ананиева – секретар на МКБТХ и част от екипа по проекта, сред които Валери Ангелов – ромски медиатор, адв. Калина Лупова, адв. Цветелина Йорданова.

От разкриване на Кризисния център за лица „Търновград“, град Велико Търново през месец май 2020 г. до момента помощ и подкрепа от екипа на услугата са потърсили общо 234 души, като от тях подслон са получили 65 лица и 36 деца. 

От началото на годината общо 129 лица са получили подкрепа, като на 32 лица и 18 деца е осигурен подслон и защитена среда, оказана е емоционална подкрепа, кризисна интервенция. 

 За периода от януари до ноември 2021 г. най-голям е броят на потребителите в услугата, които са жертви на физическо и психическо насилие. Общо 35 потребители (17 лица и 18 деца) от настанените през 2021 г. в Кризисния център са жертва на домашно насилие, като от тях 11 са случаите на жени жертва на физическо и психическо насилие, а 6 лица са преживели емоционално насилие.

„По свое желание отново в дома си са се върнали 4 лица и 11 деца, с увереността, че насилието повече няма да се повтори. Това се случва най-често при семейства от малцинствени групи, при които насилието в дома се счита за нещо „приемливо и нормално“. Повечето пъти жертвите се оказват икономически зависими от своите насилници и това ги кара да се върнат отново при тях. Друг фактор е ниското ниво на образование и социален статус, което ги прави напълно зависими от техните насилници“, обясни Наталия Петрова - управител на услугата.

 Кризисен център за лица „Търновград“ предоставя 24-часови консултативни и мобилни услуги на нуждаещи се от подкрепа лица жертва на насилие трафик и насилие, при бедствени ситуации, като осигурява психо-социална работа, преодоляване на кризи, медицинска помощ и консултации. С цел запознаване с дейността и услугите предоставяни от услугата са проведени над 90 информационни срещи в населени места на територията на Община Велико Търново, както и в други общини от областта.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони