27 години „В часа на синята мъгла” по Дарик радио

Райна Дамяни

Райна Дамяни е не само водеща на емблематичното предаване „В часа на синята мъгла” по Дарик радио, тя е и негов създател. През всичките 31 години от Голямата промяна в българския радио и ТВ ефир се смениха десетки предавания за култура, но само едно от тях неизменно се излъчва всяка неделя в продължение на 120 минути, като в студиото присъстват на живо и разказват за своето творчество големите имена на родната и световна култура. Цели 27 години (достойни за „Рекордите на Гинес”) се осветява цивилизационният ни път „В часа на синята мъгла” – единственото авторско предаване за изкуство и култура. Пейо  Яворов е духовният знак на тази жива картина – амалгама, дебат, визия и перспектива на случващото се в кипежа на изкуствата. 

Общо са излъчени над 1345 предавания на живо, с участието на около 6000 гости, видни личности на българската култура. Предаването в лицето на водещата д-р Райна Дамяни е носител на 20 медийни и арт награди, сред които и Наградата на Столична община за културна  журналистика (2014).

Ето и част от фактологията:

На 6 март 1994 г. е първото излъчване в ефира на Дарик радио и  веднага топлият тембър на водещата и дискусионната атмосфера се превръщат в символ на професионалната журналистика в електронните медии, явявайки се свободна територия на творците в годините на несвършващия преход. 

Сред участниците в авторитетното предаване са били ярки личности на изкуството от всички жанрове. Някои от тях вече не са между живите, но техните гласове са в Златния фонд на Дарик. Незабравими остават изповедите, надеждите и мъдрите проникновения на Николай Гяуров, Гена Димитрова, Дамян Дамянов, Леон Даниел, Крикор Азарян, Христо Стефанов, Димитър Киров, Андрей Даниел, Таня Масалитинова, Невена Коканова, Катя Паскалева, Иван Андонов, Филип Трифонов, Никола Корабов, Христина Ангелакова, Христо Фотев, Любомир Левчев, Вили Казасян, Милчо Левиев, Никола Манев, Вельо Горанов, Симеон Венов, Ванко Урумов, Георги Баев, Магда Абазова, Лиляна Дичева, Тома Трифоновски и много други, които сякаш ни нашепват от вселенската зала, че българският творчески гений няма как да загине... 

Предаването и сега не спира! Тук многократно са гостували и продължават да идват Райна Кабаиванска, Красимира Кацарова, Красимира Стоянова, акад. Антон Дончев, Анжел Вагенщайн, Илко Минев, Стоимен Стоилов, проф. Пламен Карталов, Лили Иванова, Татяна Лолова, проф. Пламен Джуров, Теодосий Спасов, Камелия Тодорова, Орлин Павлов, Михаил Белчев, Васил Петров, Веско Ешкенази, Максим Ешкенази, Мартин Пантелеев, Мариус Донкин, Астор, Калуди Калудов, Силвия Томова, Андрей Лекарски, Атанас Капралов, Катя Кремзер, проф. Анатоли Кръстев, проф. Ангел Станков, Николай Майсторов, проф. Чавдар Попов, Боряна Сечанова, Мила Искренова, Валентин Ганев, Стоян Алексиев, Веселин Ранков, Николай Сотиров, Параскева Джукелова, Людмил Ангелов, Нева Кръстева, Найден Тодоров, Даниела Димова, Ивайло Диманов, Албена Фурнаджиева, Димитър Васин и много други.

Водещата сама създава своите предавания – от идеята, до музикалното офрмление. Райна Дамяни е доктор по културология и обществени комуникации. Автор е на седем самостоятелни живописни изложби, на 12 литературни издания, като илюстратор. Бидейки арт куратор и PR експерт, името й стои зад авторитетни проекти в различни области на изкуството. Носител на 21 арт и медийни награди. Професионалните й интереси са свързани с многообразието на културното наследство, със съвременното изкуство – анализ и популяризиране, с кураторство, изкуствознание, педагогически и PR дейности, управление на културни институти. Автор на научното изследване „Системата на културното наследство в България и новата медийно-информационна среда”.

Дано не пресъхва и през следващите години този жизнено необходим извор на информация, важен медиен канал за популяризиране на българската култура. Предаването „В часа на синята мъгла” се слуша редовно от българските общности на 5 континента. Чрез него нашите сънародници подхранват надеждите си, че нацията ни се развива и те са част от нея.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура