291 случая на респираторни заболявания регистрирани в Пловдивско за седмица

На територията на Пловдивска област не може и дума да става за грипна епидемия, макар че за последната отчетена седмица се забелязва увеличение на случаите на остри респираторни заболявания (ОРЗ) в сравнение с предходната, съобщиха от РЗИ (Регионалната здравна инспекция) в града под тепетата. От 246 броят на респираторните заболявания се е увеличил на 291 случая за последната седмица, а първите случаи от грип в Пловдив и региона се очакват не по-рано от средата на месец декември.

В последните дни пред кабинетите на общопрактикуващите лекари в областния град и 17-те общини от Пловдивския регион има леко увеличение на чакащите за прием малчугани с хрема, дихателни инфекции и болки в гтърлото, като в някои от случаите те са свързани и с висока температура и се стига и до прием на антибиотици. Според медиците обаче е нормално да има увеличение на респираторните заболявания, тъй като месецът е декември, а и времето в Пловдив е доста променливо – от слънчево в обедните часове до минусови температури през нощта, късно вечер и рано сутрин.

Най-добрата защита от грип според лекарите си остава ваксинацията, но тя трябва да бъде направена още през октомври или най-късно през ноември. Ако се направи сега, няма да има особена полза и ефект, тъй като организмът има период от три седмици, в които се изгражда имунитет, а в навечерието на грипна епидемия не може да се гарантира, че ще има такъв срок. Затова като предпазна мярка е добре да се ограничат контактите, доколкото е възможно. Също така трябва да се поддържа добър режим - и на хранене, и на почивка. Балансираното хранене е много важно, да има достатъчно протеини, витамини и микроелементи.

Никак не е подходящ този период за тежки диети, които лишават организма от много храни, категорични са медиците. Поддържането на добро хигиенно ниво вкъщи и в офиса също е важно, особено вкъщи, когато има малки деца или хора над 65 години, които са сред най-застрашените възрастови групи. При тях понякога заразяването става не само по въздушно-капков път, а и с прахови частици, които са натоварени с вируса и попадат на повърхности или на играчки. А малчуганите нямат защитен механизъм - те пипат всичко, пипат си очите, устната кухина, лапат играчките. Така че дезинфекцията и с най-обикновени дезинфектанти помага.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони