3-годишните на тест за затруднения в обучението

Предвижда се във всички училища да се разкрият центрове за кариерно ориентиране

10 пъти по-малко ще са документите за дете с увреждания

Скрининг тестове за риск от възникване на обучителни затруднения ще се правят на децата от 3 години до 3 години и 6 месеца. Това предвижда проект на нова наредба за приобщаващото образование, която бе представена за обществено обсъждане от министър Красимир Вълчев и неговия екип.

Започват обучения на всички учители в детските градини. Те ще прилагат теста, разработен от учени от БАН и експерти, съобразен с възрастта на децата.

“Идеята е, че с целенасочена работа от тази възраст, такива трудности могат да бъдат преодолени, заяви ресорният заместник-министър Деница Сачева.

Проектът предвижда административната работа на учителите да се намали 10 пъти. Сега, ако в училище има 15 ученици с увреждания, екипът трябва да изготвя годишно около 480 писмени документа. Предложението е те да бъдат сведени до около 45.

С друга промяна ще бъдат осигурени консултации за кариерно развитие на учениците в училищата. За целта педагогическите съветници и психолозите ще им дават въпросници, разработени по проекта на МОН “Система за кариерно ориентиране в училищното образование”. Ще се ползват и ресурсите на портала https://orientirane.mon.bg/. Мария Семерджиева посочи, че до момента над 65 000 деца са преминали кариерно ориентиране. В 42 училища в страната пилотно са създадени кариерни центрове, които насочват учениците към подходящите за тях професии.

“Предвижда се в бъдеще такива центрове да има във всички училища”, заяви съветникът на министъра Мария Семерджиева.

 

Въвеждат часове по здравословно хранене

Имейл до родителя при наказание

Промени се предвиждат и при отсъствията на учениците. До момента директорите разрешаваха до три по уважителни причини. “С промените това разрешение ще се дава от класния ръководител. Ако ученикът трябва да отсъства до 7 дни по уважителни причини, родителите му трябва да подадат уведомление до директора на училището. Над този период разрешение може да издаде само педагогическият съвет”, подчерта заместник-министър Таня Михайлова.

Процедурата

Изменя се и досегашното изискване преди стартиране на процедура за санкция на ученик родителите да бъдат уведомени писмено. Това ще става и по електронна поща. Ако родителят поиска, той може да се включи в заседанието на педагогическия съвет, както и да присъства на изслушването на детето си. Ако не реагира на имейла си обаче, процедурата няма да бъде спирана.

Освен това училищата ще трябва да организират в извънкласни форми и в часовете на класа уроци и занимания по здравно образование, здравословно хранене, първа долекарска помощ и др. В библиотеките пък ще се провеждат тематични срещи, посветени на български писатели, ще обсъждат теми от гражданското, екологичното и интеркултурното образование.

Заместник-министър Деница Сачева обясни още, че се предвижда децата и учениците с изявени дарби и таланти да получават допълнителна подкрепа в центровете за личностно развитие. Те ще могат да се възползват от индивидуални учебни планове.

“За следващата учебна година ще се търси финансиране за стимулирането на такива ученици да участват в национални и международни олимпиади”, каза Сачева.

 

Мерки

Дават 3 млн. лв за допълнителни уроци

Министерството на образованието и науката отпусна близо 3 млн. лева на детски градини и училища за допълнителни уроци на деца, които не владеят български език в предучилищна възраст и обучение по учебни предмети за ученици с пропуски в материала. Разпределянето ще е по преценка на директорите. Парите са осигурени от прекратени, спрени или намалени месечни помощи поради натрупани отсъствия по неуважителни причини от септември 2016 г до април 2017 г.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование