3 000 шуменци се настанили в Дуисбург

Äåëåãàöèÿ îò Äóèñáóðã îáìåíÿ îïèò ñ øóìåíñêèòå âëàñòè çà èíòåãðàöèÿ

От германската община питат как да интегрират наши роми

Областният управител на Шумен проф.Стефан Желев прие във вторник представители на общинските власти от германския град Дуисбург. Оказва се, че там по официални данни живеят над 9а000 български граждани, а 3 000 от тях са от Шуменско и интерграцията им създава проблеми.

В немската делегацията са били експерти по интеграция, образование и закрила на детето от община Дуисбург, както и представители на неправителствената организация AWO-integrations. Посещението е по европейския проект ROMACT с цел обмяна на информация и добри практики, подпомагащи интеграцията.

При разговорите Марио Терзич, ръководител на общинския отдел "Интеграция" е оповестил, че една трета от жителите на Дуисбург имат миграционна история. Расте броят не само на българите, а и на румънците след приемане на двете страни в ЕС.

"Проблем пред институциите създава концентрацията на имигрантите само в три квартала на Дуисбург, където те обитават стари сгради в лошо състояние. В детските градини няма достатъчно места за децата, които са и без здравни осигуровки", каза Терзич.

Освен това в училищата интеграцията е трудна, заради незнанието на езика и се отделя специално внимание на обучението по немски. Представителите на шуменските неправителствени организации информираха за проекти и добри практики, подпомагащи процеса на интеграция, по които са работили. Споделиха и различни модели за обучение на учителите и родителите за стимулиране интереса на учениците, чрез които са постигнали добри резултати при работата си в общността.

В работната среща участваха и зам.-областният управител Ширин Вели, Силвия Станчева, координатор на Център "Амалипе", Серги Каракашев, председател на ромска фондация "Искра", Филип Тодоров, член на сдружение "Алтернатива за бъдещето".

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България