32 години светът чака Суперкласико

Двата най-големи съперника от Южна Америка Аржентина и Бразилия не са играли "Суперкласико" на Световното първенство от 32 години. Днес те са обявени за фаворити в първите два четвъртфинала в Катар, а светът очаква сблъсък, който никога не е виждан в историята за място на финала, но зависи от плановете на Хърватия и Холандия.

От 17:00 ч. Бразилия играе срещу световния вицешампион Хърватия в мач, в който "кариоките" влизат излизат като фаворит за световната титла след впечатляващи изяви до момента, с изключително мощна атака, но срещу тях имат опитен отбор с ужасна халфова линия и защитник, който в момента е сред петте най-добри в света.

Според експертите и букмейкърите всичко освен победа за Бразилия би било сензация, а те имат традиция срещу Хърватия с три победи и равенство в четири мача - два от които с по 1:0 на Световното първенство през 2006 г. и 3-1 през 2014 г.

Хърватия е непобедена на Световното първенство при продължения и дузпи, а серията им започна в Русия с две победи с дузпи на осминафиналите (Дания) и четвъртфиналите (Русия), с победа в продълженията срещу Англия и сега отново - срещу Япония на осминафиналите. Достатъчна индикация, че хърватите имат изключително стабилен психологически отбор, който ще търси шанса до последния момент и по всякакъв начин ще иска да постигне нов епичен успех след бронза през 1998 и среброто през 2018.

За "кариоките" това е осми пореден четвъртфинал, от които в серията си до момента печелят и две световни титли (1994 и 2002), а веднъж са и вицешампиони (1998), но от световната корона преди две десетилетия успяха само веднъж през изминалия период от четири световни първенства да играят на полуфинал, през 2014 г., когато преживяха епичния провал с 1:7 у дома срещу Германия. Сега обаче Германия я няма и кошмарът е забравен.

Аржентина и Холандия ще се срещнат в днешния втори четвъртфинал от 21:00 часа, като срещата е своеобразна "класика на Мондиала", защото тези два национални отбора и футболни суперсили ще изиграят шестия си мач от Мондиала, а само мачовете на Бразилия с Швеция и Аржентина - Германия са играни повече в историята (седем пъти). В последните години "гаучосите" и "лалетата" играха два пъти помежду си и двата мача завършиха без голове (2006 и 2014). И това е само анонс, че се очаква мач, който ще бъде решен от нюанси и много тактически трикове на стария спец Луис Ван Гаал срещу младия Лионел Скалони.

Холандия, след като беше елиминирана от Евро 2020, сега е в серия от 19 мача без загуба, впечатляващо като показател, че това е селекция, която почти не губи, която знае какво иска и преди всичко - знае как да играе за резултати. И Аржентина дойде на Световното първенство, за да постави нов световен рекорд, но спря на 36-ия мач с поражението от Саудитска Арабия, шамар, който Лео Меси разбра и заедно със съотборниците си играха на ниво, така че сега те са сочени за фаворити. Меси играе последното си световно първенство, след като пропусна шанса да спечели световната титла през 2014 г. с поражението на финала, а всичко се върти около него в мача с Аржентина, така че Върджил Ван Дайк като командир на защитата на "лалетата" го очаква трудна задача да го изолира, за да предотврати головете и асистенциите му, защото Алексис Макалистър и Хулиан Алварес могат много бързо да влязат в атака с „пас убиец“ от аржентинската икона.

Мемфис Депай и големият талант Коди Гакпо са основните оръжия на Ван Гаал в атака, но също така ще зависи най-вече от потока на топките и креативността, за да се обвържат линиите на Франки Де Йонг, както и на Дензъл Дъмфрис на десния бек, след като играчът на Интер беше ключов за достигане до четвъртфиналите с две асистенции и гол срещу САЩ. Аржентина от поражението със Саудитска Арабия не се изправи срещу отбор, който да ги атакува, с изключение на последните 15 минути срещу Австралия в мач, в който "гаучосите" показаха слабост в защита, може би отпуснати след убедителната игра и преднината в резултата, но мачът с Холандия ще бъде истински тест за капацитета на защитата.

Бразилия и Аржентина са играли за последно на СП 1990 в Италия, когато Аржентина спечели, а преди това имат мачове на СП 1974 (2:1 за Бразилия), СП 1978 (0:0) и СП 1982 (3:1 за Бразилия). Светът иска да види "Суперкласико", повторение на финала на миналогодишната Копа Америка, но Холандия и Хърватия имат свои планове и ще използват всеки шанс за успех, особено "кубчетата", които вече имат трети най-добър резултат на Световното първенство. Но те не са доволни и това само показва победоносния характер на отбора, воден от Лука Модрич, дори и срещу най-футболната нация.