40 медици излязоха на протест в Горна Оряховица

Един леглоден стигнал 80 лева, поскъпват газ, и ток и петролни продукти, а пътеката си остава 400 лева

40 лекари, медицински сестри и административен персонал от горнооряховската болница излязоха в понеделник на на символичен протест пред лечебното заведение. Втората по големина общинска болница в България се включи в националния протест, организиран от Сдружението на общинските лечебници у нас, подкрепен от БЛС, синдикалните организации, както и Сдружението на медицинските фелдшери в България.

протест лекари Горна Оряховица

Управителят на болницата д-р Иван Иванов се обърна към своите колеги и припомни исканията на организаторите, а именно- спешно разплащане от НЗОК на надлимитните дейности за 2016 и 2017 година на общинските болници, актуализиране цените на клиничните пътеки поне с 20%, субсидия от 30 млн. лева от МЗ към общинските лечебници и широк обществен дебат за бъдещето на общинското здравеопазване.

"Тук не става дума за каузата на една или две общински болници, а за каузата на общинското здравеопазване. Има общински болници, които вече са затворили или пред затваряне. Ако не сме единни това неминуемо ще стигне и до нас", заяви д-р Иванов.

"Крайно време е да ни чуят, вярваме че ще ни чуят, защото в крайна сметка общинските болници са в основата на здравеопазването в България, това са болниците в които пациента се сблъсква още от филиала на Спешна помощ, независимо дали е осигурен или неосигурен, защото на нас големите болници ни връщат неосигурени пациенти, така че без общинско здравеопазване няма как да има нормално болнично здравеопазване", категоричен е управителят на горнооряховската болница.

Д-р Атанас Атанасов, началник на УНГ- отделението и председател на структурата на БЛС в болницата, подчерта, че цените на клиничните пътеки не са актуализирани от 10 години, а за разлика от тях многократно са се увеличили консумативи, материали, лекарства, цената на един леглоден, както и минималната работна заплата.

"Разходите растат, а клиничните пътеки си остават същите!", изтъкна д-р Атанасов.

Той допълни: "В ушно отделение постоянно имаме проверки, за най- дребното, за подписи, което технически не е недогледано, не сме излъгали с "мъртви души", в края на краищата сме си свършили работата. Последният път отпадна клинична пътека за човек с тежко кървене...Кървене ли трябва да спираме или да гледаме подписа на лекуващия лекар, че го няма! За това нещо ни отпадна пътека, която е 400 лева. Един леглоден вече се вдигна на 80 лева, вдигат се и газ, и ток и петролни продукти, а пътеката си остава 400 лева, един омагьосан кръг е!", коментира възмутен д-р Атанас Атанасов.

Д-р Иван Иванов информира, че неразплатените за 2016 и 2017 година надлимитни дейности на горнооряховската болница са в размер на 120 000 лева. С тях задълженията на болницата набъбват още, въпреки, че през последните две години има тенденция за стопирането им и разплащане по погасителни планове с доставчиците.

Общият брой на работещите лекари, медицински сестри и административен персонал в МБАЛ "Свети Иван Рилски" е около 200 човека.

Друг разход, който се очертава е увеличаването на минималната работна заплата, която от 1 януари стана 510 лева и по думите на д-р Иванов, в лечебното заведение трябва да се актуализират според нея всички заплати, за да се задържат специалистите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България