5 причини европейците да мразят плана на Обама за свободна търговия

Предполага се, че планираната зона за свободна търговия, обхващаща Европа и САЩ, трябва да направи всички по-богати и да създаде много работни места. Защо тогава тя се оказва толкова непопулярна?

Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) ще обхване повече от половината икономическото производство на света, както и 800 милиона души.

Обсъжданията, започнали през юни 2013, ще бъдат подновени в Маями в понеделник. След като току-що сключи сделка с 11 държави за Тихоокеанска зона за свободна търговия, президентът Обама иска да приключи и преговорите с Европа преди да напусне поста си.

Поддръжниците казват, че сделката ще улесни търговията между двата най-големи икономически блока в света и ще създаде над един милион работни места. Европейската комисия заяви, че тя ще носи стойност от 545 евро (620 долара) ежегодно на всеки европейски гражданин.

И все пак, близо 3,5 милиона европейци вече са подписали петиция срещу сделката, а стотици хиляди протестираха в Берлин в неделя, за да изразят своето негодувание.

Ето причините:

1. Потайност

Противниците са разгневени, задето преговорите се водят в тайна. Проектът на сделката се държи завоалиран – което само по себе си не е нещо необичайно за големи търговски споразумения.

И двете страни твърдят, че поддържат възможно най-голяма прозрачност, но активисти възразяват, че ако проектоспоразумението не бъде оповестено публично, те няма да имат почти никакъв шанс да повлияят върху крайния резултат. Допълнително ги гневи, че на някои големи компании са дадени повече подробности и по този начин те имат възможност да моделират сделката според своите нужди.

WikiLeaks предложи награда от 100 000 евро (114 000 долара) за документите на ТПТИ.

2. Повече

власт

за бизнеса

Европейските профсъюзи и групи за обществено въздействие твърдят, че сделката ще даде твърде много власт на големите американски корпорации.

ТПТИ може да ги улесни да съдят правителствата относно закони, които според тях накърняват бизнеса им. Критици твърдят, че това би могло да отприщи вълна от атаки срещу организациите за опазване на околната среда и общественото здраве и да позволи на корпорациите да заобикалят традиционните съдебни системи.

Те се тревожат, че тайни арбитражни съдилища могат да надделяват над избраните правителства и цитират като пример делото на Philip Morris срещу Австралия относно законите за брандиране на тютюневи изделия, както и на шведската енергийна компания Vattenfall срещу Германия относно нейното решение за постепенен отказ от ядрена енергия.

Европа казва, че не желае споразумението да включва подобни правомощия и настоява за реформа на съществуващата система за международни съдилища, но на този етап не е ясно дали САЩ ще направят компромис по въпроса.

3. Публичен

сектор

Европейците обичат своите обществени услуги като здравеопазване, образование и транспорт.

Те се тревожат, че отварянето на тези сектори за американски компании би могло да доведе до още приватизация.

Европейската комисия твърди, че въпросните сектори няма да бъдат включени в споразумението, но според изтекла информация от преговорите, САЩ упражняват силен натиск за достъп до тях.

4. Здраве и безопасност

Сделката цели да премахне търговските бариери и да направи регулациите от двете страни на Атлантика по-съвместими.

Но мнозина в Европа се притесняват, че това може да доведе до смекчаване на съществуващите европейски разпоредби по отношение безопасността на храните и опазването на околната среда, които често са много по-стриктни, отколкото в САЩ.

Активисти твърдят още, че ТПТИ може да повлияе върху строгите правила на Европа относно генно модифицираните храни и пестицидите и да премахне забраните върху определени химикали в козметиката.

5. Движение

на работни места

Според синдикати сделката може да доведе до загуба на работни места в Европа, защото компаниите ще бъдат изкушени да преместят дейността си в САЩ поради по-мекото трудово законодателство. Нарасналата конкуренция може също да доведе до загуба на работни места в определени отрасли.

Европейските официални лица възразяват, че повече търговия означава повече работни места, дори и някои от тях да се изместят от един отрасъл в друг.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари