5 начина за бързо храносмилане

Когато ядем много зеле, можем да имаме спазми и проблеми с газовете. Това се случва поради захарта, която не може да се усвоява от нашия стомах. Ако правите обаче определени йога пози или спите на лявата си страна, можете да подобрите кръвообращението и храносмилането. Нека не забравяме, че емоционалното ни състояние също има голямо влияние. Всъщност високите нива на стрес или тревога смущават храносмилателната ни система.

 

1. Яжте повече фибри и ферментирали храни

Фибрите помагат да се поддържа редовното ходене до тоалетна. Повечето храни с високо съдържание на фибри са едновременно с ниско съдържание на захар, мазнини и калории. Поради тази причина това ги прави много по-здравословни. Културите като овес, боб или плодове са добри източници на фибри. Можете също така да добавите ферментирали храни към вашата диета. Някои видове обикновено бяло кисело мляко съдържат пробиотици – бактерии, полезни за червата. Най-често срещаните са бифидобактериите и лактобацилус. Те могат да подобрят някои храносмилателни проблеми и да намалят симптомите на раздразнените черва.

 

 

 

2. Избягвайте храни, които трудно се смилат 

Мазни храни като чийзбургери, пържени картофи или пица могат да ви накарат да се чувствате подути в продължение на много часове. Това е така, защото те се нуждаят от повече време, за да бъдат усвоени от организма. Този тип храни могат да увеличат газовете в стомаха, за причинят спазми и да предизвикат лошо храносмилане. Влияят на способността ни да се съсредоточим. В този случаи правилният избор е добре балансираната диета, базирана на плодове, зеленчуци и немазно месо.

 

 

3. Яжте седнали 

Когато ядем в движение, ние сме склонни да консумираме по-голямо количество храна. Това е така, защото губим представа за нашата порция и стомаха ни се изпразва по-бързо. Когато ядем седнали, кръвообращението ни се подобрява. Дори яденето с кръстосани крака има повече ползи, защото облекчава кръвното налягане около сърцето и дава възможност за правилно храносмилане.

 

 

 

4. Яжте в определени часове всеки ден

Яденето в определени часове оформя вътрешния часовник, според който телата ни ще знаят кога се очаква храносмилането да се осъществи. Неправилното хранене може да увеличи няколко здравните рискове. Ако графикът ви е твърде зает, опитайте се да подготвите храната си предварително и да ядете в същото работно време в офиса.

 

 

 

5. Медитацията контролира стреса

Ако сме стресирани, тялото усеща налягане и забавя храносмилането. Това води до подуване на корема, спазми и запек. Тя дори може да има и обратен ефект - ускоряване на храносмилането. Това ще доведе до по-чести посещения на тоалетната.
Когато сме под много стрес, може да имаме увеличение или намаляване на апетита. Този дисбаланс не е добър здравето ни. Това е повод да опитате да медитирате или да приоритизирате своите задачи. Не се бъдете Супермен, не можете да направите абсолютно всичко за един ден. Здравето ви е по-важно!

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл