5 неща, които вашият дерматолог не прави, за да забави процесите на стареене в кожата

Как да остаряваме по-бавно? Има ли формула за вечен блясък на лицето? И каква е тя? Дали всичко е кодирано в ДНК-то ни и трябва ли да обвиняваме родителите си за торбичките под очите или пък за ранната поява на  фините линии по челото? Изобщо какво трябва и не трябва да правим, за да забавим стрелките на биологичния часовник, вижте по-надолу, споделено от дерматолог.

Добрите гени определено помагат за това да изглеждаме по-млади и то по-дълго време. Въпреки, че някои кожни състояния и заболявания  са наследствени, само при около 30% от хората, стареенето се определя от генетиката. Останалите 70% зависят изцяло от начина ни на живот. Или казано просто, когато става въпрос за свежа кожа, има няколко основни неща, които вашия дерматолог със сигурност не прави, за да има здрава, плътна кожа с блясък за по-дълго време. Ето кои са те.

Пазете се от слънцето

Понятието здравословен тен не съществува. В резултат на интензивното излагане на UVA и UVB лъчи кожата става груба, появяват се пигментни петна, ускорява се така нареченото „фотостареене“. Причината за това е, че UV лъчите разрушават колагеновите и еластичните нишки – най-важния съставен елемент  на кожата ни. В резултат на забавения колагеносинтез при хората, които активно се излагат на слънце, първите признаци на стареене се забелязват много по-бързо, кожата губи блясък и еластичност. Изглежда сива и повяхнала. Именно за това, слънцезащитните кремове са задължителни не само през летния сезон, а целогодишно. Нанасят се през 2 часа на плажа, а вече на пазара съществуват и дрехи с UV защита, които са особено подходящи за малки деца и за любителите на водните спортове.

Не посещавайте солариум 

Вашият дерматолог със сигурност не посещава солариум, защото UV радиацията от този тип машини буквално разрушава ДНК-то на клетките в кожата. Неслучайно в Бразилия и Австралия солариумите са забранени изцяло, а в някои страни в Западна Европа, като Германия, Франция и Австрия има също значителни рестрикции относно посещението им.  Според последните медицински проучвания редовното посещение на солариум под 20 годишна възраст увеличава с 58% риска от спиноцелуларен карцином на кожата и с цели 47% риска от поява на малигнен меланом, който е един от най-злокачествените процеси в нашето тяло.

Не правете компромис със съня си. Спете поне 8 часа на нощ.

Всички сме ставали свидетели как една безсънна нощ се отразява на лицето ни. Подпухнали очи, тъмни кръгове, отпусната кожа на клепачите, повече бръчки и повяхнал тен. Защо? Сънят е времето, през което в тялото ни настъпвам процеси на регенерация и кожата не прави изключение от това. Докато спим, кръвотокът към нея се увеличава, повишава се синтезът на колаген и еластин и тя се възстановява от вредното въздействие на околните фактори. 7 до 9 часа сън на денонощие са напълно достатъчни за да изглеждаме млади и свежи, а приложенията за проследяване качеството на съня стават все по-търсени и популярни.

Редуцирайте вредните навици, защото кожата на лицето е огледало на нашия лайфстайл

Красотата е здраве. Познато до болка, но все така вярно. Начинът на живот на всеки човек се отразява както на  здравословното му състояние така и на външния му вид. Така например, тютюнопушенето е вреден навик, който е свързан с преждевременното остаряване, появата на бръчки и повяхнал вид на лицето. Токсините, които се отделят в цигарения дим в резултат на горенето, причиняват разрушаване на колагеновите и еластичните нишки. Нарушава се кръвообращението, което неминуемо води до сивкав и уморен вид на лицето. Щетите от тютюнопушенето са необратими и пълното отказване от него е най-логичният избор, но за онези пушачи, които по една или друга причина не се отказват, възможен алтернативен вариант за тях са т.нар. бездимни изделия – тези за нагряване и също вейп продуктите. Наблюденията при тези изделия са, че поради липсата на процес на горене при тях, отделяните токсини са значително по-малко. Въпреки това, пълният отказ е за предпочитане.

Внимавайте с какво се храните

Пакетираните храни, консервантите и захарта определено не са в менюто на вашия дерматолог. За сметка на това, балансираната диета, богата на антиоксиданти и омега 3 мастни киселини, които например се съдържат в рибата, подпомага колагеносинтеза и подобрява качеството на кожата. Точно обратното влияние имат храните с високо съдържание на захар, както и тестените изделия, които поради високия си гликемичен индекс предизвикват процесите на възпаление, което може да доведе до влошаване на някои кожни състояния, като например акне.

И да, красотата отвън определено започва отвътре, а понякога най-дребните неща водят до най-голямата промяна. Защо пък това да не е по-здрава и бляскава кожа и по-малко бръчки.

 Нашият автор:

Илиана Георгиева е лекар по дераматология с богат опит в областта на клиничната и естетичната дерматология. Професионалните ѝ интереси засягат инжекционните процедури и лазерното подмладяване на кожата. В момента работи в естетична клиника Dr. Denkova Dermatology. Занимава се с диагностика и лечение на различни заболявания на кожата. Притежава официална диплома по дерматоскопия от Италия, както и сертификати за работа с енергийно-базирани устройства, също от Италия, поставяне на дермални филъри и ботокс.

Илиана Георгиева е член на Български лекарски съюз и член на Европейска Асоциация по дерматология и венерология – EADV. Има участия в многобройни национални и световни конгреси и семинари в областта на кожните болести.

Висшето си образование завършва в Медицински университет – София. Специализира една година в кожна клиника на УМБАЛ „Александровска“, след което продължава своето професионално израстване в Клиника по дерматология и венерология към Военномедицинска академия – София

Притежава магистърска степен по здравен мениджмънт от Факултета по обществено здраве към МУ – София.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве