50 млрд. лв. за пълна промяна в училище

Децата да бъдат мотивирани да учат през целия си живот, за да са успешни граждани - това трябва да осигури родното училище до 2030 г.

МС прие Стратегическа рамка до 2030 година

Кампуси и проекти развиват таланти

Уроците и изпитите ще са онлайн и ще мерят функционалната грамотност

Българските училища ще имат време до 2030 г., за да станат супермодерни, а възпитаниците им - знаещи. След 9 години децата и учениците в България ще трябва да са станали функционално грамотни, активни граждани, благодарение на учителите си, които да са компетентни и иновативни, помагащи на хлапетата да се справят в различни житейски ситуации.

Това предвижда Стратегическата рамка за развитие на образование, обучение и учене в Република България за периода 2021 - 2030 година, която Министерският съвет прие вчера. Финансовият ресурс за нейното изпълнение е 50 млрд. лв.

Ключовите сфери, които ще трябва да се развиват, според документа, са достъп до образование, обхват, повишаване на качеството, кариерно ориентиране, дигитализация на учебния процес, иновативни дейности, устойчиво развитие, формиране на нагласи за учене през целия живот, квалификация на педагогическите специалисти и др.

Така в края на това десетилетие училището ще бъде организирано чрез гъвкави учебни пространства и виртуални класни стаи от подготвени и добре платени учители. В тях ще се насърчава обучението на малки групи, развиването на таланти, ще има засилен диалог с родителите, нови учебни планове и програми, както и кампуси, и центрове за спорт, за да се насърчи здравословният начин на живот.

На практика това означава смяна на фокуса на обучението от преподаване на знания към развитие на способности да се решават проблеми, както и акцентиране върху формиране на научна, финансова, дигитално-медийна грамотност. Инвестиране в изучаването на чуждите езици и придобиването на дигитални и комуникативни умения ще е от ключово значение.

Изпитите в края на отделните етапи и степени ще оценяват функционалната грамотност в областта на четенето, математиката, природните науки, а системата провеждане и оценяване на изпитите ще става онлайн, предвижда още Стратегическата рамка. При този огромен скок, който образованието ще направи, децата ще трябва да изградят умения за критично мислене и разбиране за света, пише в документа.

За детски градини, школа и университети

Увеличиха парите за спортни дейности

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев

Правителството увеличи с близо 2 милиона лева средствата за физическо възпитание и спорт за децата от детските градини и училищата, както и за учащите във висшите учебни заведения.

Така осигурените за целта средства достигат 5 милиона лева, с които се гарантира достъп до занимания със спорт на всяко дете, ученик, студент или курсант, изтъкват от МС.

“За спортни дейности и активности за всички деца на България сме осигурили 5 милиона лева. Децата го заслужават”, заяви министър-председателят Бойко Борисов.

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев докладва, че увеличението на средствата ще засегне над един милион деца и учащи. “Стремежът ни е да насърчим тяхната мотивация за здравословна двигателна активност и занимания със спорт”, изтъкна спортният министър.

Среща на отрасловия съвет към МОН

Обсъждат нови дати за пролетната ваканция

Отрасловият съвет предлага на Министъра на образованието и науката да бъде променен графикът на предвидената пролетна ваканция, съобщи Диян Стаматов след работна среща в просветното ведомство. Датите, които се обсъждат, са 18 - 21 март и 29 април - 9 май 2021 година. Според приетия сега график от 1. до 11. клас трябва да почиват от 3 до 11 април, а зрелостниците - от 8 до 11 април.

Причините, които налагат промяната, са изключително силната натовареност на учениците при редуването на присъствено обучение и обучение в електронна среда, обясни Стаматов.

Както и нагласата за по-добра подготовка на учениците от 7. и 12. клас, чрез редуване на концентрирано учене и ваканция, и съчетаване на Великденските и майски празници.

Отрасловият съвет подкрепя да бъдат положени всички усилия за нормалното провеждане на предвидените НВО в 4.,7.,10. клас и ДЗИ в 12. клас.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование