66 млн. лева носят чуждите студенти по медицина

Близо 66 милиона лева са средствата, постъпили в бюджета на медицинските университети в София, Варна, Пловдив и Плевен от платено обучение на чуждестранни студенти през 2015-2016 г. учебна година. Медицинският университет в София е успял да привлече най-много студенти, докторанти и специализанти от други държави, които са му донесли 30 757 799 лева. Това стана ясно от отговори на вицепремиера и министър на образованието в оставка Меглена Кунева на парламентарни въпроси от депутата от Реформаторския блок Валентин Павлов.

Втори по размер на привлечени средства от студенти от чужбина се нарежда МУ-Пловдив с 15 646 000 лева, следван от МУ-Варна с малко над 13 милиона лева и МУ-Плевен с малко над 6 милиона лева, събрани от такси.

Справка на „Труд“ в последното издание на рейтинговата система на висшите училища показва, че през последните пет години в МУ-София студентите от чужбина са 49,67%, или 2847 души, в МУ Варна те са 41,47%, или 1729 души, в МУ-Пловдив – 48,25%, или 1803-ма и съответно в МУ-Плевен 54,48%, или 1184 бъдещи лекари.

Годишните такси, които заплащат чуждестранните студенти за година обучение на английски език по медицина, фармация и дентална медицина, са 8000 евро, като по-ниски са в МУ-Плевен - 7000 евро.

Медицинският университет в София неслучайно привлича най-много студенти от други държави, тъй като е с най-висок рейтинг сред другите медицински университети и тази година се нареди първи във всичките пет направления, с които участва в класирането.

Последните данни потвърждават тенденцията, че медицината традиционно е една от най-добре представящите се направления в българското висше образование. Там попадат и студенти с най-висок успех от дипломата за средно образование (около 5,5) и безработицата сред завършилите е едва 0,22%.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование