7 държави участвали в размяната на затворници

Руският президент Владимир Путин посрещна лично на московското летище “Внуково” пристигналите късно в четвъртък освободени руски граждани.

Дълбока конспирация - децата на руски шпиони не знаели, че са руснаци

Сделката не включва никакви плащания, нито смекчаване на санкциите срещу Москва

Общо 7 държави са взели участие в най-голямата от времето на Студената война размяна на затворници между Русия и Запада от времето на Студената война. Тя бе извършена късно в четвъртък, като бяха освободени и върнати в родината им 24-ма души, повечето осъдени по дела с обществен интерес.

Съветникът на американския президент по националната сигурност Джейк Съливан уточни, че в сложната операция са участвали Русия и Беларус от една страна и САЩ, Германия, Полша, Словения и Норвегия от друга.

Пуснатите от Русия американски затворници са осъдените на по 16 години затвор за шпионаж кореспондент на “Уолстрийт джърнъл” Еван Гершкович и бившият морски пехотинец Пол Уилън, както и журналистката от Радио “Свободна Европа” Алсу Курмашева, която излежаваше присъда от 6 и половина години за разпространение на фалшива информация за руската армия.
Като част от сделката Москва освободи и някои известни политически дисиденти. Единият от тях е Владимир Кара-Мурза, който има и британско гражданство. Останалите са Иля Яшин, Олег Орлов, Вадим Останин, Ксения Фадеева, Лилия Чанишева, Андрей Пивоваров, Демури Воронин, Александра Скочиленко, Кевин Лик.

Кремъл съобщи, че президентът Владимир Путин е помилвал 12 от освободените, включително тримата американски граждани. Това е било едно от условията за освобождаването на руснаците от Запада.

Пред погледа на президента Джо Байдън майката на освободения американски журналист Еван Гершкович прегърна сина си след пристигането му в САЩ.

От Беларус пък бе пуснат осъденият на смърт за тероризъм, но помилван от президента Александър Лукашенко германски гражданин Рико Кригер.

Сред върнатите в Русия освободени затворници е Вадим Красиков - агент на Федералната служба за сигурност, осъден на доживотен затвор в Германия за убийството през 2019 г. в Берлин на чеченски дисидент. Останалите са Владислав Клюшин, Аргьом и Анна Дулцеви, Павел Рубцов, Вадим Коношчонок, Михаил Микушин и Роман Селезньов.

Подготовката на размяната на затворници започнали преди две години и включвала множество тайни и трудни преговори, усложнени и от напрежението заради войната на Русия срещу Украйна. “Това бе кулминация на много етапи на сложни преговори в продължение на много, много месеци”, каза Съливан, който изиграл ключова роля за сделката, посочва Би Би Си.
Той освен това съобщи, че планът е бил руският опозиционер Алексей Навални да бъде част от сделката, но за съжаление той не доживя това да се случи - почина в наказателна колония през февруари тази година.

Съливан уточни, че размяната на затворници не е включвала никакви финансови плащания, нито смекчаване на наложените на Москва санкции.

Турското разузнаване, което координира размяната в Анкара, съобщи, че 10 души са заминали за Русия, 13 души - за Германия, и трима - за Съединените щати.

Кремъл обяви някои подробности за върнатите в родината си руснаци. Децата (8 и 11 г.) на представялите се за аржентинци Артьом и Анна Дулцеви, осъдени за шпионаж в Словения, дори не са знаели, че родителите им са руснаци, докато самолетът им не излетял от Анкара за Москва, посочи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той допълни, че те не говорят руски, не познавали кой ги посреща до стълбата за самолета и им дава букети (лично Владимир Путин). “Така работят дълбоко законспирираните, правят такива жертви”, подчерта Песков.

Кремъл освен това официално съобщи, че наемният убиец Вадим Красиков, който беше върнат в Русия от Германия, е бил служител на руската Федерална служба за сигурност (ФСС) и е служил в специалните части на ФСС “Алфа груп”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа