7 стъпки за опитомяване на дивото коте

Опитомяването на дива котка може да продължи дълго време, но си заслужава усилията.

Взели сте дива и страхлива котка, а сега се чудите какво да я правите? В благородното си желание да спасим животно от улицата се случва да приютим писана, която всъщност не желае да бъде приютена. По цял ден се крие и не иска да има нищо общо с хората.  Опитомяването и е работа сложна, но не и невъзможна. Заредете се с огромно търпение.  

1. Изолация

Изолирайте новодошлата в отделна стая. Блокирайте всички скривалища – под легла или шкафове, между мебелите. Същевременно и осигурете място за усамотение. В идеалния случай това ще е котешко легло от типа „пашкул“, но не е нужно да влизате в големи разходи, за да подготвите помещението. Кашон със залепени капаци и малка дупка, изрязана отпред, ще свърши същата работа – котката ще остане скрита, но на място, от което впоследствие може да я примамите да излезе. (Успее ли да се окопае под някое легло, няма опитомяване! За нея ще бъдете Огромните-страшни-ръце, които я издърпват от единственото сигурно място в дома.) 

2. Котешка квартира

Напълнете стаята на дивачката с нейни неща: одеала, възглавници, играчки, котешка тоалетна – даже две, ако има къде - драскало, катерушка. Трябват ви вещи, които ще се просмучат с мириса й. Непременно и осигурете място за клюкарник на прозореца. 

3. Прочети ми приказка

След първата седмица е време... за приказка. Започнете всеки ден да прекарвате време в стаята и, но без да я закачате или да се опитвате да я примамите. Говорете и с тих нежен глас. Четете и.  Нека свикне с присъствието ви и със звученето на вашия глас. Добре е да седите на нейното ниво, тоест на земята. Правете го поне по половин час два пъти дневно.  Движете се плавно, бъдете тихи и внимателни, когато внасяте храната и водата или чистите тоалетната. В даден момент котката може да се престраши да ви погледне в очите. Примигнете бавно. Един, два, три, пет пъти... Ако ви отвърне, това е чудесно. Значи има желание да се сближите.

4. Дядо Коледа

Станете за нея Дядо Коледа. Направете така, че да започне да ви свързва с всички хубави неща в живота си. Носете и лакомства - свежо, сочно месце, пастет или пауч. Предлагайте и по мъничко – целта не е да я нахраните, а да я примамите да излезе от скривалището и впоследствие да се доближи до вас. Гледайте тези опити да са преди хранене, когато е гладна. Вероятно няма да иска да яде от ръката ви в началото. Поставете късче храна близо до нея и се отдалечете. Малко по малко скъсявайте разстоянието. Може да наредите и пътечка от лакомства, която приближава към вас. Не се опитвайте да я погалите. Оставете ръката си на земята до храната, за да свиква с нея. С времето, когато пожелае, ще се отърка във вас.

5. Забранени ласки

Не се пресягайте да я галите отгоре по главата, не гладете и гръбчето. Единствената допустима на първо време ласка е отстрани по мустаците, по гушката и евентуално между очите. 

6. Време за игра

Заради силния си ловен инстинкт котките обожават да играят. Чрез лова, дори той да е наужким, добиват самочувствие. Използвайте интерактивни играчки. Пръчка с мека „гъсеничка“ или „пеперуда“ са перфектни. Но може да си изработите и от хартийка от бонбон и връвчица, лазерно фенерче. Ако в играта се забрави и се преобърне по гръб, котката може да се уплаши, защото е открила най-уязвимата си част - корема. Отдръпнете се леко, оставете я да се изправи и чак тогава я успокойте с думи и евентуално с погалване. 

7. Експанзия

Котката е свикнала с вас, играе си и ви позволява от време на време дори да я пипнете. Вече е дошло времето да свикне и с останалата част от къщата. Започнете постепенно да „разселвате“ вещите и из цялата къща. Едно по едно изнесете напоените с нейния мирис неща и ги разположете във всички стаи. Включително и едната тоалетна. Когато излезе от стаята си и мине покрай тях, тя ще ги подуши и ще си каже: „А, това мирише на мен, значи тук ми е мястото.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл