70 пенсионери пожелаха личен асистент

Всеки ден служителите на Домашен социален патронаж разнасят вкусна храна на абонатите си. Менюто е разнообразно, а готвачите са майстори, като един от големите им специалитети е домашна баклава

Най- новата грижа на Патронажа в Бургас набира скорост

70 бургаски пенсионери са пожелали да станат абонати на услугата „личен асистент“. Срокът за възрастни хора, които искат грижа и внимание, свързани с тази услуга, е перманентен, има капацитет да се обслужват 120 души. Това съобщи пред „Труд“ шефката на Домашния социален патронаж в  морския град- Валентина Станкова.
Желаещите да станат домашни асистенти  от друга страна, за щастие са много, коментира Валентина Станкова. Има и върнали се от чужбина хора, които основно са изкарвали хляба си там с грижи за възрастни хора. Сега са решили да се установят в родния град и да работят тук. Затова, сред личните асистенти има и жени, и мъже. Това е глътка въздух и за самотните пенсионери, и за децата им, които са работещи и няма как да им посвещават толкова време, или пък са в друг град.

 Изискването към възрастните е да нямат ТЕЛК

Изискването към абонатите пък е само едно- да нямат ТЕЛК, или ако имат, да е специално указано, че се нуждаят от човек, който да се грижи за тях, т.е. от чужда помощ.
Услугата „личен асистент“ е най- новата, предлагана от Патронажа. Тя включва четири часово обгрижване на абоната. Така, дефакто на ден един личен асистент може да помага на трима възрастни хора. Услугите включват къпане, прическа, разходка. 
Много от възрастните хора са самотни и се страхуват сами да излизат навън. Затова с радост искат да бъдат придружени примерно до морето или около кооперацията, в която живеят. Някои от тях споделят, че с нетърпение чакат пролетта, за да използват пълните четири часа само за разходка в слънчево и приятно време, защото покрай пандемията са се обездвижили.
Освен услугата „личен асистен“, Патронажът „храни“ и 1000 човека пенсионери и хора с увреждания, като към това се включва и помощ за почистване на дома. Друга услуга е  „патронажната грижа“, която включва рехабилитатор- за раздвижване, психолог, медицински сестри, които мерят кръвното и кръвната захар, както и техници за малки домашни ремонти. В направлението „социални куриери“ , служители на Домашния социален патронаж пазаруват хранителни продукти и лекарства.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони