80 държави от 93 подкрепиха финалната декларация от срещата за Украйна в Швейцария

Заключителната декларация на мирната среща на върха за Украйна в Швейцария не е подкрепена от всички участващи държави, предаде БТА. В документа се подчертава, че „териториалната цялост“ на Украйна да бъде основа за всяко мирно споразумение за прекратяване на двугодишната война на Русия.

Според списък, публикуван днес от швейцарските домакини в края на двудневното събитие, декларацията е одобрена от 80 от общо 93 участващи държави.

Сред страните, които не подкрепиха декларацията, са шест държави от групата Г-20: Бразилия, Мексико, Саудитска Арабия, Южна Африка, Индия и Индонезия. Армения, Бахрейн, Тайланд, Либия, Обединените арабски емирства, Колумбия и Ватикана също не подкрепиха документа.

Войната на Русия в Украйна причинява „широкомащабно човешко страдание и разрушение“, но пътят към мир изисква участието на всички страни, се казва в заключителното комюнике на двудневната среща на върха. „Продължаващата война на Руската федерация срещу Украйна продължава да причинява широкомащабно човешко страдание и унищожение и да създава рискове и кризи с глобални последици“, се казва в декларацията.

Латвийският президент Едгарс Ринкевичс заяви, че според него следваща международна конференция за мир в Украйна може да се проведе след една или две години. Според него сега е необходимо да се работи по практическото прилагане на резултатите от първия форум. 

"Това е само началото на един мирен политически процес. Бих бил много резервиран, ако кажа, че ще се развие бързо. Бих казал, че това може да отнеме година или две", каза латвийският президент. Той добави, че втората такава среща до голяма степен ще зависи от политическите процеси в много от страните членки на ЕС, НАТО и ООН.

По повод на изявленията на руския президент Владимир Путин латвийският лидер каза, че може би това е много добро напомняне към международната общност, че Русия не се бори, за да защити интересите си в областта на сигурността, а се бори, за да унищожи Украйна или да завземе колкото може повече територия. 

"Мисля, че подобни "предложения" повече вредят, отколкото да помагат на Русия", заяви Ринкевичс. 

Критики към предложението на Путин за прекратяване на огъня и запазване на окупираните територии от страна на Русия дойдоха и от САЩ. Американският съветник по национална сигурност Джейк Съливан го отхвърли като неразумно и каза, че исканията на Москва ще направят Украйна още по-уязвима на агресия.

"Не само че Украйна ще трябва да отстъпи от територията, която Русия в момента е окупирала, но Украйна ще трябва да даде и още суверенна украинска територия", каза Съливан пред лидерите в швейцарския курорт "Бюргенщок", събрали се, за да обсъдят вариантите за постигане на мир в Украйна. 

Той отбеляза, че според руското предложение Киев също така ще бъде задължен да се разоръжи, "така че да бъде уязвим за бъдеща руска агресия". 

"Няма отговорна страна, която да каже, че това е разумна основа за мирни преговори. Тя противоречи на Устава на ООН, противоречи на елементарния морал, на елементарния здрав разум", каза Съливан.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа