90% от приети в COVID реанимации умират

В София работят не повече от две-три COVID зони заради липса на специалисти.

Новият, Делта вариант на вируса, е по-агресивен

При Алфа варианта смъртността при интубираните пациенти беше 50 на сто

Безплатните лекарства са за усложнения

90 на сто от постъпилите в COVID реанимации загиват още в първите 48 часа, съобщи д-р Георги Миндов, председател на сдружението на общопрактикуващите лекари в София. При предишните вълни смъртността в интензивните отделения била по-ниска - 50%, като 80 на 100 от интубираните са загубили битката с болестта, докато сега само 10 на 100 оцеляват.

“Делта” вариантът се разпространява много бързо и е по-агресивен, предупреди докторът. Той обяви, че сред децата на възраст до 1 година има пик на заразени, което налага разкриване на интензивни легла за тяхното лечение.

“Процентът хоспитализирани пациенти с ваксина е много нисък”, отбеляза д-р Миндов. Само 13 души със завършен ваксинационен цикъл са хоспитализирани за цяла София и само 2-ма са починали.

Относно разкритите от здравното министерство COVID зони, в които може да се извършват прегледи на заболели и да се изписват безплатни лекарства, общопрактикуващият лекар бе категоричен, че те масово не работят. По думите му в София работят една или две зони, а в останалите липсва персонал.

“Тази идея не може да се реализира. COVID зоните нямат покритие на територията на цялата страна. Имаме остър недостиг от всякакви специалисти. Освен това всички безплатни лекарства, които попадат в списъка за изписване от COVID зоните, реално са за лечение на усложнения и се предписват чак когато пациентите се влошат, обясни д-р Миндов.

“За тези лекарства пациентът трябва да отиде, вече с ясни симптоми и много заразяващ, до COVID зоната - не е ясно с какъв транспорт, при положение, че може да се обади по телефона и да му бъдат изписани”. Доктор Миндов даде пример и с инжекционен вариант на един от препаратите за домашно лечение и обясни, че повечето пациенти не биха могли сами да си слагат инжекциите в корема.

Председателят на Управителния съвет на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов също споделя, че COVID зоните не работят в полза на пациентите. Той отбелязва, че зоните са твърде малко на брой и изключват личните лекари от лечението на заболяването.

Болници разкриха COVID отделения

Хоспитализират малчугани и в педиатричните звена

В две варненски болници, УМБАЛ “Св. Марина” и “Майчин дом”, има отделения за подрастващи с COVID-19 с общо 25 легла, като има готовност за разкриване на още места. Към момента са настанени общо 5 деца, но усложнения няма. Ситуацията е сходна и в МБАЛ Шумен, където са приети 3 деца, най-малкото от които е на годинка и осем месеца. Ако се наложи реанимация, малките пациенти ще бъдат приети в общото интензивно отделение.

Във Великотърновска област има две деца на болнично лечение. Едното е 8-годишно и се възстановява в областната болница във Велико Търново, а другото, 12-годишено, е хоспитализирано в болницата в Горна Оряховица. И двете деца са в педитиатричните отделения на здравните заведения, тъй като в региона няма специализирана педиатрична клиника.

При хора от рискови групи

Разрешиха трета доза ваксини

Препоръчват Pfizer/BionTech

Рисковите групи от населението вече могат да си сложат трета доза от ваксината на Pfizer/BionTech, Това реши Експертният консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката. При желание гражданите, които са с първични и вторични имунни дефицити, имат онкологични заболявания или не са развили достатъчен имунитет след ваксинация могат да приложат допълнителна или бустер доза ваксина срещу COVID-19. В рисковата група попадат също и лица в социални институции за настаняване, медицински персонал с висок риск от заразяване и лица над 65 години. От Експертния съвет препоръчват преди прилагане на допълнителна доза да се извърши клиничен преглед и да се изследват антитела или имунни клетки след завършен ваксинационен цикъл.

Третата доза трябва да се приложи най-рано 6 месеца след завършен ваксинационен курс. При лица, настанени в социални институции, медицински персонал и лица над 65-годишна възраст препоръчителният интервал е 8 месеца. Хората, които не са изградили достатъчен имунитет след ваксинация или имат съпътстващи заболявания обаче, могат да прилагат допълнителната доза 1 месец след завършен ваксинационен цикъл.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве