Промените във ВМЗ и „Кинтекс“ започнаха, когато в тях идват проекти за стотици милиони
„Явно г-жа Корнелия Нинова има големи притеснения поради публичната информация, че българско оръжие отива в Украйна основно през фирми в Полша, но през други държави и може би тя е инструктирала или инспирирала ДКК да се опитат да изфабрикуват скандал с неверни твърдения, за да отклони общественото внимание от темата „Българско оръжие за Украйна“.
Това заяви вчера за „Труд“ уволненият шеф на „Кинтекс“ Александър Михайлов по повод пресконференцията, дадена в Министерството на икономиката от ръководството на Държавната консолидационна компания (ДКК) и новото ръководство на „Кинтекс“. Ето какво каза още г-н Михайлов:
За неистините по негов адрес
ДКК и ръководството на „Кинтекс“ казаха, че договор на стойност 40 милиона евро не съществува. Шокиран съм от некомпетентността на тези хора. На 22 и на 28 март в „Кинтекс“ постъпиха две възлагателни писма, с които разполагам, от министерство на отбраната на африканска държава. С тях сме уведомени, че нашата оферта е избрана и се указва срок до 30-ти май да се подпише договор. Имам и писмен доклад за това от служители. Изумен съм, че новото ръководство на „Кинтекс“, което управлява дружеството вече 2-3 седмици, не е предприело незабавни действия за подписването на този рекорден за „Кинтекс“ договор. Считам, че това се прави нарочно, за да се заблуди може би обществото, че такъв проект няма и след седмица-две този проект да се представи като чисто нов със заслугите на комисионер, на когото да се изплатят милиони долари премия. Притеснявам се, че този договор може да пропадне, защото може би се опитват да водят нерегламентирани разговори с доставчици, да завишат цените, за да има отчисления за хората от задкулисието.
Втората неистина, която бе казана е, че първото тримесечие на тази година под мое ръководство дружеството има занижена печалба. Първо печалбите на търговските фирми са най-обективни на годишна база. Освен това ръководството на ДКК призна, че се базира на отчет – забележете – изготвен от новото ръководство на „Кинтекс“, което оценява работата на старото. Не знам съдържанието на отчета, но според мен новото ръководство може да е приложило реваншизъм, лов на вещици и дори конфликт на интереси. Безспорно е, че за тези 3-4 месеца, в които управлявах дружеството, се постигнаха много добри финансови резултати. През декември се подписа договор за 10 милиона лева с азиатски клиент и на второ място, 2-3 седмици преди уволнението ми дойде възлагателното писмо, за което споменах за нов договор с африканска държава за 80 милиона лева.
Третата неистина е, че аз в някакво взаимодействие с ВМЗ сме дали ексклузивитет за даден пазар на частна фирма. Това категорично не е вярно. Всеки дипломиран юрист знае, че изключителни права се предоставят съгласно разпоредбите на търговския закон само от едноличния собственик на капитала. ДКК е едноличен собственик на капитала на ВМЗ и ако е даден екслузивитет, то тя го е дала и крайно неверни и манипулативни са твърденията, че ВМЗ или „Кинтекс“ са дали тези изключителни права.
Също бе казано, че съм управлявал еднолично и съм допуснал редица нарушения. Говори се с общи приказки, не се посочват нормативни актове, членове и алинеи на тези нарушения. Отново бе хвърлена медийна димка, че се пращат материали на прокуратурата, явно пак да бъда сплашен и да ми бъде запушена устата.
Другата седмица инициирам дело по Наказателния кодекс срещу г-жа Нинова, а с изявленията си в сряда директорката на ДКК г-жа Нитова също ми даде основание за такова.
Хипотези за истинските причини за освобождаването на борда на ВМЗ
Твърдението за лоши финансови резултати е крайно несъстоятелно, защото именно Нинова назначи Иван Стоенчев за изпълнителен директор в началото на годината. И ако той е влошил финансовите резултати, то непряка вина трябва да се търси и при г-жа Нинова. Напомням, че г-н Стоенчев е в роднински отношения със Станислав Стоенчев, висш функционер на БСП. Вярвам в колегите, които са професионалисти и казват, че имат договори за 500 милиона лева. А проектите нито се реализират от днес за утре, нито се осчетоводяват от днес за утре.
В нашите среди циркулира непотвърдена хипотеза, че началникът на кабинета на г-жа Нинова - Калоян Методиев се е опитал да окаже натиск върху ръководството на ВМЗ - всичката произведена продукция приоритетно да се дава на една конкретна българска фирма, която изнася стоката за Полша, последващо за Украйна. Ръководството е отказало, тъй като по този начин се увреждат интересите на другите им клиенти, които също са възложили поръчки и са платили аванси и е крайно непрофесионално да се увреждат и забавят едни поръчки едни за сметка на други.
Но втората причина е още по-скандална – отново заявявам, че тя е непотвърдена хипотеза - сделка за 200 милиона лева за българско оръжие за Украйна през Румъния с правителствена подкрепа. Непотвърдената хипотеза е, че правителствата на България, Румъния и Украйна са се договорили за тази сделка. Прави впечатление, че ако не се лъжа на връщане от Киев премиерът Петков спря в Букурещ. Също така прави впечатление, че преди или след визитата си в София украинският външен министър Кулеба също посети Букурещ. Говорим за сделка за 200 милиона лева за налична стока на българска частна фирма. За правителствена протекция говори и фактът, че на 4 май е внесено заявление за разрешение за износ за Румъния и същото е било одобрено в рамките на часове, а практиката е да се чака седмици. Това навежда действително до правителствено покровителство. Стоката след пристигане в Румъния е обявена за негодна в голямата си част (122мм снаряди за залпов огън БМ-21 „Град“), трябвало е спешно връщане в България и ремонт във ВМЗ, а заводът е отказал поради пренатоварен график. Това може би е втората причина за уволнението на борда.
Има много сходства при моето уволнение и при това на борда на ВМЗ. Промените в двете държавни дружества започнаха, когато в тях започнаха да идват проекти за десетки и стотици милиони. И двете уволнения са мотивирани с неистини. Явно е необходимо двете дружества да се оглавят от „наши“, „послушни“ и дискретни хора.
Призив към Асен Василев, Теодора Генчовска и Корнелия Нинова
Призовавам българските политици да потвърдят или да отрекат пред обществото индиректния износ през Полша и други страни на българско оръжие за Украйна. Но тъй като голяма част от обществото не вярва на техните думи, то нека покажат документи.
Нека вицепремиерът Асен Василев извади справка от Агенция „Митници“ за износа на оръжие по митнически код 93 по направление Полша за март, април и май тази година и да се направи съпоставка със стойността за същия период и същата дестинация през миналата година. Завишенията са може би в рамките на 40-50 пъти.
Призовавам външния министър Генчовска да предостави информация от Дирекция „Консулски отношения“ за съгласуваните от Външно министерство чартърни полети, превозващи оръжие, по направление от български летища до летище Жешов в Полша, което се намира на 78 километра от границата с Украйна. Предполагам, че миналата година не е имало нито един полет, а за месеците от войната насам полетите са над 10.
Съзнавам, че моят призив ще остане глас в пустиня, но все пак призовавам и г-жа Нинова да каже стойността на издадените разрешения за износ за Полша през март, април и май и сравнителна информация за същия период на миналата година. Отново увеличенията са от десетки пъти.
Не е нужно българските политици да коментират къде отива оръжието от Полша. Гражданите са достатъчно интелигентни да се досетят, а мнозина от тях вече знаят.