Алжир укрепва въздушната си отбрана: Русия ще достави Су-57

На международното изложение за оръжия и военна техника MILEX в Минск, пресслужбата на руската Федерална служба за военно-техническо сътрудничество потвърди, че първият чуждестранен клиент за изтребителя от пето поколение Су-57 ще започне да го въвежда в експлоатация преди края на  2025 г., пише Military Watch Magazine.

„Първият чуждестранен клиент на Су-57Е ще започне да експлоатира самолета още през 2025 г.“, отбеляза ведомството, като руските държавни медии коментираха, че Су-57 е „единственият изтребител от пето поколение в света, който е доказал способността си в реална бойна среда ефективно да противодейства на западни системи за противовъздушна отбрана“. 

Алжир ще стане първата страна в света, която внася изтребител от пето поколение, различен от F-35, и първата страна в Африка или арабския свят с такава възможност. Във време на влошаващи се отношения между Алжир и бившия му колониален владетел Франция, това ще постави военновъздушните сили на африканската държава с години пред френските ВВС по отношение на разполагането на капацитет от пето поколение. 

Алжир постоянно се смята за водещ потенциален клиент за Су-57, като от 2020 г.  насам се появиха силни признаци , че  алжирското Министерство на отбраната  планира да закупи  изтребителите. През същата година алжирски военни бяха  видени да държат  макети на самолета по държавната телевизия, докато разговаряха с гостуващи руски представители, а колаж на изтребителя беше  инсталиран и  в министерството на отбраната на страната няколко седмици по-рано. Алжирските военновъздушни сили вече се считат за притежаващи най-големия боен потенциал от флотите на африканските, арабските и мюсюлманските страни, като нападението на НАТО  срещу съседна Либия през 2011 г. се счита за основен фактор, стимулиращ подновените инвестиции в усъвършенствани въздушни бойни възможности. Ситуацията със сигурността в страната остава далеч от благоприятна, като приятелски настроените арабски правителства в Либия и Сирия бяха свалени от западните и турските интервенции, докато Турция и Израел, които се считат за противници, продължиха да укрепват отбранителните способности на съседните Марока и да разполагат сили в страната. Свързаните с Ал Кайда джихадистки сили в Либия, които се считат за враждебни към Алжир, също получиха широка турска подкрепа , включително за офанзивни операции с дронове.  Междувременно, големи военни учения, водени от САЩ в региона, изглежда симулират атаки срещу алжирска територия.     

Водеща неяснота при закупуването на нови руски изтребители от Алжир остава дали страната ще закупи базовия Су-57, който в момента е на въоръжение на руските ВВС, или ще получи много по-мощния вариант Су-57М1 с подобрени двигатели АЛ-51Ф1, чието производство се очаква да започне през 2025 г. Су-57М1 е снабден с нов радар и има по-широка конструкция, по-подходяща за продължителни свръхзвукови крейсерски полети и за намаляване на радарното си сечение. Една съществена възможност е Алжир да закупи базовия Су-57 за първоначална ескадрила и впоследствие може да направи последващи поръчки за бъдещи варианти в по-големи количества през 2030-те години, за да замени своите изтребители Су-30МКА.

Очаква се поръчките от Алжир да дадат тласък на руските усилия за износ на Су-57, след като се съобщава, че чуждестранният интерес към самолета се е увеличил поради интензивните му бойни изпитания.

Най-четени