В клуб „Парнас“ в столицата се състоя премиера на юбилейната антология „Победна рапсодия“, дело на Издателство „Български писател“ и Фондация „Устойчиво развитие за България“ (2025). Изисканото поетично томче е посветено на Деня на победата – 9 май, и на 80-годишнината от края на Втората световна война. Събитието се водеше от поета Боян Ангелов – председател на Съюза на българските писатели и главен редактор на издателството, а официални гости бяха Н.Пр. Елеонора Митрофанова – посланик на Руската федерация в Р България, Бойко Коцев – дългогодишен дипломат в Брюксел и експосланик в Москва, Станка Шопова – председател на фондация „Устойчиво развитие за България“.
Н.Пр. Елеонора Митрофанова се чувстваше сред приятели в клуб „Парнас“ и изказа свои мисли за творчеството като цяло. Оказа се, че тя следи какво публикуват в официалния сайт на СБП, а особено се интересува от Изкуствения интелект, от възможностите на ChatGPT, на който тя е поставила следния въпрос: „Какво би направил Сатаната, за да унищожи човечеството?“. Тя прочете отговора пред публиката, който наистина беше поразителен: вместо открито унищожение Сатаната би използвал тънки психологически методи, за да отврати човека от истината и доброто, да предизвика пренебрегване на науката, философията, изкуството и културата, да изтръгне човека от духовното, от произхода и религията, от моралното възпитание; да предизвика информационен хаос и зависимост на човека от технологиите...
Корицата на антологията „Победна рапсодия“
В обръщението си към публиката Боян Ангелов напомни, че България е дала много жертви във финалната фаза на Втората световна война. За антифашистката борба и за героизма на нашите войници, участвали в Отечествената война, са писали десетки от българските поети, затова антологията включва творби на 103-ма автори, като голяма част от тях са участници във войната.
В експозето си той отбеляза: „Днес сме се събрали на една среща-разговор. С тази книга ние показваме нашата почит към Русия. Като продължители на Вазовия съюз няма как да не уважим историческите истини – победата над хитлерофашизма и жертвите, които са дадени. Да не забравяме и вековните ни контакти с руската култура, да не забравяме кирилицата, която ние сме дали на славянския свят“.
От своя страна, Станка Шопова говори за СБП и неговите членове, които са еталон за талант, съвест и отговорност. Тя припомни историята на руско-българските дипломатически отношения и отбеляза множество състояли се научни форуми, семинари и конкурси за младежи, в които СБП е партньор на Фондация „Устойчиво развитие за България“: „Линиите на патриотизма, на народността и хуманизма са основни за СБП. Русофилството се поддържа не само от много писатели, но и от широки народни маси – няма друг народ, който да е създал толкова много народни песни, в които е втъкана обичта към Русия и руския народ“.
В залата присъстваха автори, които са завършили образованието си в Москва – те споделиха спомени от младостта си и прочетоха стихове: Надя Попова, Елена Алекова, Минчо Минчев и Любомир Халачев. В рецитала се включиха още Атанас Звездинов, Анелия Янковска-Сенгалевич, Даниела Добрева, Трендафил Василев, Маргарита Мартинова.
Събитието завърши с послание от Бойко Коцев: „Българският и руският народ са духовно близки, взаимодействието ни продължава вече 14 века – кирилицата, православието, Освободителната война са този фундамент на взаимно проникване и обогатяване. Не говоря за политика – политиците идват и си отиват, народите остават“. Бойко Коцев представи посланик Митрофанова, която като зам.-генерален директор на ЮНЕСКО е направила много за запазване на нематериалното културно наследство на България.
Станка Шопова, Елеонора Митрофанова, Боян Ангелов
„А като генерален директор на Федерална агенция „Россотрудничество“ тя увеличи многократно квотите за български студенти, които се обучават в Русия. В периода 2017 – 2020 г. над 400 наши студенти учиха всяка година в различни специалности. Издадохме книги, изнесохме множество концерти на български изпълнители и открихме изложби. Ние можем да бъдем стратегически партньори и с Аржентина, САЩ или Франция, но няма как да бъдем духовно близки с тях така, както сме с Русия. Аз не бях кабинетен посланик през моя мандат – обикалях навсякъде, сред различни социални прослойки, и виждах отношението на руснаците към България“.
Антологията „Победна рапсодия“ започва с творби на Людмил Стоянов, Дора Габе, Елисавета Багряна, Ламар, Мария Грубешлиева, Николай Марангозов, Христо Радевски, Никола Фурнаджиев, Иван Пейчев. Продължава с Веселин Андреев, Александър Геров, Богомил Райнов, Валери Петров, Георги Джагаров, Иван Динков, Андрей Германов, Владимир Башев, Дамян Дамянов, Любомир Левчев, Ивайло Балабанов, Ваня Петкова и много други поети, които вече не са между нас. Следват доайените Найден Вълчев, Матей Шопкин и Петър Андасаров, както и популярни имена като Петя Цолова, Михаил Белчев, Иван Есенски, Иван Гранитски. На финала четем творби на по-младите автори, въплътили в рими своето днешно светоусещане по отношение темите на паметта, историята, мира, героизма, свободата.