Настоящата световната и европейска шампионка Биляна Дудова, както и петия от олимпийските игри Георги Вангелов ще се борят в по-горните за тях категории на турнира „Дан Колов – Никола Петров“ по свободна и класическа борба, който започва във Велико Търново от утре.
Дудова ще стартира при 62-килограмовите, където една от основните й съпернички ще бъде лидерката в тази категория Тайбе Юсеин. В началото на сезона двете направиха шампионска дуел, като се изправиха една срещу друга на държавното първенство в Сливен. Оспорваната битка предложи много емоции и напрежение и бе спечелена с инфарктното 2:1 от Тайбе Юсеин, бронзова олимпийска медалистка, световна и двукратна европейска шампионка.
Георги Вангелов, носител на златния пояс „Дан Колов“ от 2019 г., ще стартира при 61-килограмовите. По време на лагера в Тетевен асът ни направи тренировки с индиеца Рави Кумар, от когото загуби на олимпиадата в по-долната категория до 57 кг. По-късно днес ще стане ясно в коя категория ще се бори сребърният медалист от игрите Токио 2020.
В българския отбор дебют на турнира ще направят и много млади състезатели. За първи път на международния тепих ще стартира и натурализираният у нас дагестанец Рамазан Рамазанов, който на държавното първенство през януари спечели безапелационно титлата в категория до 70 кг и бе обявен за най-техничен борец в свободния стил.
При жените единствената отсъстваща ще бъде европейската шампионка от 2020-а Мими Христова, която все още лекува травма. Всичките ни най-добри състезателки обаче ще излязат на турнира. Евелина Николова ще мери сили в категория до 57 кг, в която спечели и бронзовия олимпийски медал от Токио 2020.
При най-леките до 50 кг ще се бори Миглена Селишка. Носителката на световната купа в категория до 65 кг от 2020-а Юлияна Янева ще спори в категория до 72 кг, а Мария Оряшкова ще излезе при 76-килограмовите.
В класическия тим тимът ни ще бъде воден от лидерите Кирил Милов (97), Айк Мнацаканян (77), Едмонд Назарян (60). Надпреварата пропуска Николай Вичев (63), който също не успя да се възстанови от COVID-19.
От утре до неделя над 400 борци от 35 държави ще си оспорват медалите в 59-то издание на турнира.
Състезанието се завръща в старопрестолния град след 33-годишна пауза, като досега само веднъж е бил домакин на схватките в свободния стил (1989), но никога в класическия.
Снимка: БФ Борба, Старт-Фото