Бюджетът на Варна за тази година ще е 647,96 млн. лв. - с 91 млн. лв. над миналогодишния. 58% от заложените приходи са местни, а от европрограми се очакват постъпления от 88,2 млн. лв. Това съобщи при представянето на проекта главният финансист на общината Стефка Господинова. Въпреки скока на цените, бежанската вълна от Украйна и риска от нов пандемичен взрив местните данъци и такси няма да се увеличават, а от април детските градини и яслите стават безплатни. За компенсация държавата осигурява 9,2 млн. лв., а дофинансирането от общинския бюджет ще е 10,4 млн. лв., каза Господинова. Тя припомни, че за четвърта поредна година Варна няма да получи изравнителна субсидия от държавата, но въпреки това е предвидено увеличение на средствата за издръжка на всички обществено важни дейности.
В проекта са заложени два приоритета - икономическо развитие и естетизация на градската среда и продължение на инициативата "Варна-град на знанието". За поредна година най-голям дял в бюджета ще има образованието с 202,3 млн. лв. Средствата са завишени с над 30 млн. лв. спрямо 2021 г., като за подобряване на материалната база в училища и градини ще има 14 млн. лв.
142,88 млн. лв. ще е капиталовата програма на общината. Повече пари са заложени за здравеопазване, култура, благоустройство и комунални дейности. Чистотата на града ще струва 35 млн. лв., а осветлението - 6,9 млн. лв. Средствата по това перо са двойно повече от миналогодишните, а тези за ремонти на улици са увеличени тройно до 9 млн. лв.
Тази година общината планира да тегли 33,28 млн. лв. нисколихвени заеми с 3 г. гратисен период, с които да даде старт на пет важни инфраструктурни проекта. Те са подадени до финансовото министерство и ако то осигури средства, нуждата от поемане на дълг ще отпадне, подчерта зам.-кметът на Варна Христо Иванов.
Проектът за бюджет ще бъде подложен на обществено обсъждане на 25 март, преди да бъде гласуван от местния парламент.