Утре Бербок ще е на визита в Москва
Киев недоволен, че е изключен от разговорите
Германската външна министърка Аналена Бербок се надява напрежението с Русия заради Украйна да бъде потушено с дипломатически средства, но същевременно предупреди Москва, че ще пострада, ако атакува съседната си държава, предаде Ройтерс.
„Всеки агресивен акт ще струва скъпо на Русия - икономически, стратегически и политически”, отсече Бербок на съвместна пресконференция с украинския си колега Дмитро Кулеба в Киев, където дипломат №1 на Берлин пристигна днес на визита. От там тя ще се отправи утре за разговори в Москва.
„Ще направим всичко, за да гарантираме сигурността на Украйна, ще направим всичко, за да гарантираме сигурността на Европа”, подчерта Бербок. И допълни: „Готови сме да започнем сериозен диалог с Русия”.
Кулеба от своя страна заяви, че Германия и Украйна полагат усилия за съживяване на разговорите в така наречения Нормандски формат с Русия и Франция за разрешаване на конфликта в Донбас.
Според украинския външен министър е важно Германия и Франция да не взимат решения за Украйна зад гърба на тази страна. Украйна до голяма степен беше изключена от разговорите на Запада с Русия миналата седмица и поиска да получи гаранции от съюзниците си, че никакви решения за нейното бъдеще няма да бъдат взимани, без нейната намеса и участие.
„За нас е важно сега нито Берлин, нито Париж да взимат решения за Украйна без Украйна и да не играят игрички зад гърба ни в отношенията с Русия. Това е от ключово значение за нас”, подчерта Кулеба.
„Заради това искам да благодаря на Аналена, че заема такава принципна позиция”, допълни Кулеба.