Да станеш №1 в света на шах по... скайп

Да станеш №1 в света на шах по... скайп

Вече два месеца едно момиче от търговишкото село Крепча оглавява световната ранглиста по шахмат при 16-годишните. Нургюл Салимова научава още навръх Нова година, че е лидер при девойките. Щастието е неописуемо. А успехът не я заслепява. Напротив. Дава й нов тласък да продължи към мечтата си – да стане световна шампионка при жените.

Зад гърба си Нюргюл има две титли при по-малките. На 8 години ликува с европейско злато, а на 12 вече е и №1 на планетата. Специалистите в шахмата я сочат като невероятен талант, който в недалечно бъдеще ще се настани трайно и в световния елит при жените.

„Всичко постигам с много труд, постоянство и лишения“, признава тя.

По древната игра момичето се запалва покрай баща си Илхан, който е бивш шахматист. Дядо й Салим, пък е майстор на спорта. Дълги години той е кмет на Крепча, но винаги намира време да разкрие на внучката си някоя и друга тайна от играта. Именно той я води на първото голямо състезание – републиканското в Слънчев бряг, на което тя става шампионка с 6 точки от 6 възможни.

Вече 10 години Нюргюл работи под ръководството на бургаския треньор Живко Жеков. Специалистът забелязва момичето, когато е едва на 6 години на турнира „М-Тел Мастърс“-джуниър в Силистра, търсещ талантливи деца, и който върви паралелно със суперсъстезанието „М-Тел Мастърс“.

„Видях в нея самороден талант – спомня си Жеков. – Беше много малка, но в същото време местеше добре, без да бърза, уравновесена, обмисляше ходовете си. Имаше логически изказ, обясняваше добре. Докато много от връстниците й не успяваха да обяснят какво има в главите им…”

Сега шампионката признава, че мисли с поне 12 хода напред. А любимите й фигури са дамите и конете. На ден се подготвя поне по 5 часа - сама и отделно с треньорите си Живко Жеков, руския специалист Вячаслав Тиличеев и Владимир Георгиев, извел Антоанета Стефанова до световния връх в Елиста през 2004-а. А занятията са предимно по... скайп. И това е обичайна практика за Нургюл. Тя продължава да си живее в Крепча, ходи на училище в съседното на 5 км градче Опака, двама от треньорите й са в Бургас, а третия Владимир Георгиев е в Чикаго. Именно от САЩ гросмайсторът помага на Салимова да спечели световната титла през 2015-а. Както при големите, така и при по-малките, жребий отрежда съперниците на всеки състезател за следващия ден. След което започва проучване и търсене на слабото място на противника. „Към 7-ия кръг вече и аз се бях изчерпал и тогава влязохме във връзка с Владимир Георгиев – споделя Жеков. - Отзова се на секундата. Даде ни страхотна идея как да направим партията, а Нургюл я изигра брилянтно.“

След този успех шампионката започва бавно да се катери по стълбичката, да печели партия след партия, както и турнири. За разлика от тениса, например, в шахмата всяка изиграна среща носи точки за ранглистата, а те зависят срещу колко високопоставен противник играеш. В момента Салимова е с ЕЛО 2414, намира се на 57-о място при жените и само стотина точки я делят от званието „гросмайстор“. За сравнение китайката Хоу Ифан, №1 в света, е с рейтинг 2662. Салимова изостава само със 79 точки от своя идол Антоанета Стефанова в световната класация. Но пък я изпревари по друг показател. През 2017-а Нургюн става най-младата шампионка на България при жените като триуфмира с титлата в Плевен без загуба. Тогава тя е на 13 години и 9 месеца. Досегашният рекорд бе на Антоанета Стефанова, която постига този успех на 14 години. Преди 2 сезона обаче има и друг ключов момент за израстването й. Нейният треньор Живко Жеков решава да я пусне в „дълбоките води“. Двамата отиват на един от най-престижните турнири във Вайк ан Зее (Холандия). Там тинейждърката играе наравно с мъжете и жените. Очаквано губи, и то с много. „Хубаво я набиха, това беше най-слабото й представяне – казва Жеков.- Но исках да отидем и да види, че не се умира от загуба.”

„Няколко дни бях смазана психически, не можех да спя, сънувах този кошмар – признава състезателката на „Бургас 64”. – На следващия турнир също се представих слабо. Но пък наистина преосмислих някои неща, видях си грешките и след това тръгнах рязко нагоре.”

А иначе треньорът признава, че онова, което отличава Нургюн от останалите е нейната психическа устойчивост, изключително трудолюбие и добродушност. „Склонна е да наруши собствения си комфорт, за да помогне на другите - продължава той. - При нея няма такава злоба към конкурентките й, няма негативизъм извън играта. Когато не е зад дъската, е приятелче с противничките си.“

Голямото притеснение на наставника е други държави да не отмъкнат нашия талант. Сериозни предложение има и от Турция, и от Азербайджан. „Докато ние се чудим как да намерим 50-60 000 лева, за да отидем навън и да покрием нормативи, защото в България няма такива турнири, другите държави й предлагат всичко - разкрива той. - За щастие тя и семейството й засега отхвърлят тези оферти.“

Нургюл, чието име в превод означава Сияйна роза, е от малкото ни състезателки, която най-често носи трибагреника със себе си на състезания. „Дава ми допълнителна сила, чувствам се още по-горда от успехите си“, допълва тя.

През април момичето от Крепча ще се впусне в поредното предизвикателство - европейското за жени в Анталия. А през есента планира да гони световна титла при 20-годишните на първенството в Индия. Стига финансови проблемия, да не я спрат.

Най-четени