Доставчикът на сателитни технологии и услуги "ЕндуроСат" (EnduroSat) обяви инвестиция в размер на 43 милиона евро, подкрепена от американското дружество за рисково финансиране "Фаундърс фънд" (Founders Fund), съобщиха от компанията.
Финансирането, в което участват "Си И И Си Ей Ти кепитъл" (CEECAT Capital), "Морфозис Кепитъл" (Morphosis Capital) и досегашни инвеститори, ще се използва за разширяване на производството на Gen3 ESPA-клас сателити с тегло от 200 до 500 кг. Новото поколение спътници ще предлагат модулен дизайн, подходящ за различни приложения като хиперспектрално изображение и радар със синтетична апертура (SAR - вид радар, който може да се използва за създаване на двуизмерни или триизмерни изображения на земната повърхност - бел. ред.)
"С увеличаващия се брой сателити в Космоса, е необходимо да преосмислим техния дизайн и производство", каза Делян Аспарухов от "Фаундърс фънд". "Новите Gen3 сателити на "ЕндуроСат" са проектирани за бързо масово производство и лесна конфигурация, което ги прави изключително ефективни", допълва той.
Основателят и изпълнителен директор на "ЕндуроСат" Райчо Райчев заяви, че мисията на компанията е "да направим Космоса достъпен, като премахнем сложността от космическите мисии и позволим на клиентите ни да се фокусират върху иновациите в космическите приложения".
Инвестицията ще подпомогне и изграждането на нов космически център от 17 500 кв. м в София, който ще бъде един от най-големите развойни и изследователски космически хъбове в Европа. Към края на 2025 г. "ЕндуроСат" цели да произвежда до 60 спътници месечно, като продължава разширяването на операциите си в САЩ и обслужването на клиенти от частния и публичния сектор по света, отбелязват от компанията.
Българската аерокосмическа компания е основана през 2015 г., като разработва и произвежда сателити от клас CubeSat (куб-сателити) и наносателити за научни, търговски и образователни мисии с тегло до 100 килограма. Компанията предлага платформа за споделени сателитни мисии, която позволява на клиенти от цял свят да изстрелват полезен товар в орбита.
В края на февруари след нов кръг финансиране "ЕндуроСат" привлече 20 млн. евро.