"Има пълно съгласие, че трябва да се подготви енергийна стратегия на страната през следващите няколко месеца", съобщи премиерът Николай Денков след среща с представители на работодателските организации в Министерски съвет.
Според премиера основната критика от страна на работодателските организации е, че комуникацията на правителството по отношение на работодателите и на потенциалните инвеститори би могла да бъде много по-добра.
„Тази енергийна стратегия трябва да е базирана на моделирането на развитието на енергийната система, което успяхме да направим през месеците юни, юли и август. Това, което колегите предложиха, и то е много полезно, е, че тази енергийна стратегия може да се допълни и с една индустриална стратегия, тъй като най-големият потребител на електроенергия са големите индустриални предприятия”, каза Денков.
Според Денков за работниците, които се чувстват застрашени, може да има още по-добри възможности. „Говорихме как да бъдат поканени най-добрите национални и световни инвеститори в тези три региона”, каза премиерът.
„Разговорите протекоха в конструктивен дух. Заключенията на вчерашното споразумение в голямата си част са приемливи. Трябва да се положат усилия за социалния диалог, повече прозрачност и предвидимост при формулиране на плановете. Да не се затваряме само в енергийния сектор, а да гледаме цялата икономика и в по-далечна перспектива”, каза Цветан Симеонов, БТПП.
В разговорите участваха представители на Асоциацията на индустриалния капитал, Българска стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
По време на срещата бяха обсъдени основните мерки, предвидени в териториалните планове за справедлив преход.