Калин Джорджеску се появи за първи път в понеделник преди обед, след като кандидатурата му за участие в изборите за държавен глава на Румъния през месец май беше отхвърлена.
Както "Труд news" писа, в неделя вечерта Централната избирателна служба в Букурещ не допусна кандидатурата на Джорджеску за президентските избори, което предизвика хаос и безредици в румънската столица. Малко след решението на избирателния орган, което подлежи на обжалване, привържениците на Джорджеску, се опитаха да пробият полицейския кордон и загражданията, като телевизиите показаха и такива, които хвърлят коктейли Молотов и камъни, предизвикаха пожар и раниха двама жандармеристи. Стигна се до сериозни сблъсъци, като още преди тях органите на реда използваха сълзотворен газ срещу демонстрантите. Образувани са три наказателни дела. По време на бурната демонстрация бяха ранени 13 жандармеристи, като четирима от тях са в болница.
Тази сутрин Калин Джорджеску напусна дома си и отиде да се срещне с председателя на Алианса за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион и лидера на "Партията на младите хора" Ана-Мария Гаврила. Видео съобщението беше публикувано във "Фейсбук" страницата на Симион, после и от самия Джорджеску.
Джорджеску, Симион и Гаврила изпратиха послание до своите привърженици. Те казаха, че вървят заедно "до края", но призоваха за спокойствие след насилието в неделя вечерта.
"Здравейте, скъпи наши привърженици. Ние сме заедно. Аз, заедно с Ана Мария, с Джордже Симион вървим заедно до края за едни и същи ценности: мир, демокрация, свобода. Благодаря на румънския народ за всичко, което прави, но ви моля още веднъж, все още в тишина, все още в мир и с добро познаване на реалността, че не трябва да предизвикваме насилие или други форми от този вид в сравнение с това, което се случи вчера вечерта. Продължаваме напред с голяма увереност за бъдещето на тази страна и Ана-Мария и Джордже Симион ще продължат да управляват политическите организации", каза Калин Джорджеску.
"Ще има 2-3 дни, когато трябва да сме много активни. Моля, следвайте какво ви казват членовете на Алианса за обединение на румънците (АУР) и "Партията на младите хора". Чрез обединение ще излезем от тази задънена улица и оставаме с последния гласувал румънец до края", бе посланието на Джордже Симион.
"Ние сме заедно и сме най-много. Не се разочаровайте, ние сме най-силните, ние сме тук, и тримата сме, работим заедно и ще успеем заедно. Господ да ни е на помощ!", заяви Ана-Мария Гаврила.
По-рано Калин Джорджеску излезе от дома си и се качи в кола, която го чакаше, без да отговори на въпросите на журналистите дали ще оспори решението на Централната избирателна комисия, която отхвърли кандидатурата му на президентските избори, или ще се срещне със Симион.
Самият Симион даде пресконференция тази сутрин, на която каза, че "чака съвета на Джорджеску", за да види какво ще направи по-нататък и в отговор на въпрос дали би се кандидатирал за президент, ако Джорджеску не може да го направи.
Самият Калин Джорджеску до тази сутрин не беше говорил за размириците. Минути след решението на Централната избирателна служба снощи той коментира отхвърлената му кандидатура с думите: "Европа е диктатура, Румъния е под тирания"
"Това е пряк удар в сърцето на демокрацията в световен мащаб! Имам само още едно съобщение! Ако демокрацията в Румъния падне, целият демократичен свят ще падне! Това е само началото, толкова е просто. Европа е диктатура, Румъния е под тирания", написа Калин Джорджеску в плаформата X минути, след като в неделя вечерта Централната избирателна служба в Букурещ отхвърли кандидатурата му за президентските избори в Румъния.
A direct blow to the heart of democracy worldwide! I have one message left! If democracy in Romania falls, the entire democratic world will fall! This is just the beginning. It’s that simple!
— Călin Georgescu OFFICIAL ACCOUNT (@CG_Romania) March 9, 2025
Europe is now a dictatorship, Romania is under tyranny!
След решението на на Централната избирателна служба има 24 часа, през които могат да бъдат официално подадени жалби до Конституционния съд, който има още 48 часа, за да излезе с решение. Така окончателно решение ЦИС ще вземе най-късно в сряда вечерта.