Великобритания удължи до 29 октомври срока на генералния лиценз, който позволява извършването на трансакции с българските дружества на руския петролен концерн „Лукойл“ (Lukoil), след като предишното разрешение трябваше да изтече утре, 13 август. Компанията, която е собственик на рафинерията в Бургас и на едноименната верига от около 500 бензиностанции, беше санкционирана заради подкрепата си за войната на Русия срещу Украйна.
Решението позволява на дружествата да продължат оперативната си дейност въпреки санкциите, наложени от Лондон на руската компания през октомври миналата година.
Удължаването на лиценза до 29 октомври е поискано от българската страна, за да бъдат синхронизирани сроковете с лиценза, издаден от американските власти, съобщиха от българското Министерство на икономиката, инвестициите и индустрията.
„Предприехме необходимите действия, за да гарантираме сигурността на доставките и безпроблемната работа на рафинерията“, заяви вицепремиерът Пулев, цитиран от пресслужбата на ведомството.
Лицензът на Службата за прилагане на финансови санкции (OFSI) към британското Министерство на финансите обхваща „Лукойл България“, „Лукойл Нефтохим Бургас“, „Лукойл Ейвиейшън България“ и „Лукойл - България бункер“, припомня БТА. Разрешението е необходимо, за да могат дружествата да извършват плащания и други трансакции, свързани с нормалната им стопанска дейност, без контрагентите и финансовите институции, които ги обслужват, да нарушават британския санкционен режим.