Екипажи на армейската авиация на хеликоптери Ка-52М нанесоха ракетни удари по личен състав и бронирана техника на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в граничния район на Курск. Това казаха от руското министерство на отбраната, цитирани от руски медии.
„При изпълнение на бойна мисия по поддръжката на подразделенията на групировката „Север“ екипажите на армейската авиация на вертолети Ка-52М, в състава на смесена тактическа група, нанесоха въздушен удар с ракети по личен състав и бронирана техника на украинските въоръжени сили в пограничния район на Курска област“, съобщиха от ведомството.
Отделът добави, че след удара екипажите са извършили противоракетни маневри на изключително ниски височини, изстрелвайки топлинни капани, за да попречат на ракетите от вражеските ПВО системи да ги ударят.
Ka-52M е модернизирана версия на хеликоптера Ka-52 Alligator, като се вземе предвид опитът от бойната му употреба. Според разработчиците ракетното въоръжение на Ка-52М е унифицирано с въоръжението на друг нов ударен хеликоптер Ми-28НМ, което е позволило значително да се увеличи обсега на поразяване на целите.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова