Повече от 10 000 души бяха напуснали остров Санторини, разтърсени от безкрайната поредица от земетресения, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.
Не всички от тях са били жители на острова: Малка част от тях са били посетители. Постоянните жители, според последното преброяване, са 15 231 души, така че голям процент от тях са предпочели да напуснат, отколкото да живеят с непрестанните трусове. От събота до вторник следобед са регистрирани повече от 50 труса с магнитуд поне 4, а стотици други са с магнитуд между 3 и 4.
„Аз издържах една седмица. Вече не мога. Не мога да спя и краката ми треперят“, казва местен жител, който чака на опашка, за да вземе ферибот.
„Не заради земетресението си тръгвам, отивам в Атина за медицински изследвания“, каза възрастна жена. Но след това добави: „Знаете ли, това е по-лошо от 1956 г.“, когато земетресение с магнитуд 7,7 по Рихтер удари близкия остров Аморгос. Аз преживях това. Наистина ни разтърси два пъти и това беше всичко. Сега с всеки изминал ден се страхуваш все повече, очакваш скалата да падне всеки момент“, каза тя, вдигайки поглед нагоре.
Стръмните скали са характерни за Аморгос, Санторини и други острови в района. Имало е няколко срутвания на скали, но досега не е имало големи щети.
Земетресението с магнитуд 7,7 на 9 юли 1956 г. е последвано 13 минути по-късно от земетресение с магнитуд 7,2. Заедно те предизвикват цунами с максимална височина 30 метра, при което загиват 53 души. Първото земетресение е най-силният трус през 20-и век в Гърция, която е свикнала със силни земетресения. Местните жители казват, че въпреки всичко времето на земетресенията е било щастливо, и се чудят какво щеше да се случи, ако трусовете бяха станали през лятото, в разгара на туристическия сезон. Годишно около 3,4 милиона посетители се стичат на острова, което го прави една от най-известните туристически дестинации.
Експертите правят всичко възможно да успокоят хората, че трусовете нямат нищо общо с известния вулкан на острова, който се намира под водата и който около 1600 г. пр.н.е. е предизвикал едно от най-силните изригвания, наблюдавани някога от хората. Втори вулкан изригва наблизо през 1650 г.