Софийска градска прокуратура привлече обвиняем и го задържа за срок до 72 часа заради обещан на полицаи подкуп от 20 000 лева и притежание наркотици.
Досъдебното производство е образувано на 24 февруари в условията на неотложност и се води от 01 РУ - СДВР под ръководството и надзора на СГП, съобщиха от държавното обвинение.
Мъжът с инициали В.С. е задържан предния ден, около 21,30 ч., в София, а у него са открити 11 пликчета с кокаин. Посоченото престъпление е установено от трима полицейски служители, които извършили проверка на В.С. За да не докладват за констатираното от тях престъпление, той предложил на тримата полицаи парична сума от 20 000 лева. Те обаче го задържали и докладвали за случилото се.
При проведените от разследващ полицай действия по разследване парите и наркотиците били иззети.
За престъплението по чл. 304а НК (подкуп) законът предвижда наказание лишаване от свобода за срок до 10 години и глоба в размер до 15 000 лева, а за престъплението по чл. 354а, ал. 1 НК (държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества) – от 2 до 8 години и глоба от 5 до 20 000 лева, припомнят от прокуратурата.
Предстои СГП да внесе искане в Софийски градски съд за вземане на мярка за неотклонение задържане под стража спрямо обвиняемия.
Подкаст с Виктор Блъсков