Засега МОН не планира да се прави промяна в закона
За неявяване в ден на изпит децата трябва да представят бележка с уважителни причини
18 000 родители искат отмяна
Националното външно оценяване след 4. и 10. клас е задължителното по закон и засега остава, тъй като от Министерството на образованието и науката не смятат да правят предложение за промяна. Това се разбра от думите на Евгения Костадинова, директор на дирекция “Съдържание на предучилищното и училищното образование”, цитирана от БНР.
Тя потвърди позицията на просветния министър Красимир Вълчев, който заяви, че не смята да предлага промени в закона, така че изпитите да отпаднат.
Полемиката е по повод искането на националния омбудсман Диана Ковачева матурите след 4. и 10. клас да отпаднат заради епидемичната обстановка и материала, преподаван по време на дистанционното обучение. Тя посочи, че отмяната на НВО искат 18 000 родители.
“Националното външно оценяване важи за 4., 7. и 10. клас според нормативната уредба - то е задължително за тези класове. Ако ученик не се яви, трябва да представи бележка за уважителни причини, защо се е наложило това - това важи и за външното оценяване за учениците от 10. клас. Всеки път го казвам, ще го повторя - националното външно оценяване не спира ученик от продължаване в по-горните класове - тоест, който не се е явил на външно, продължава напред в училище според успеха, който има до този момент”, поясни Костадинова.
Във връзка с искането за отпадане на теми от НВО и матурите, както се случи миналата година, от думите на Костадинова се разбра, че към момента не е ясно дали ще отпадат теми, а учениците трябва да се готвят по материалите, качени на сайта на МОН още през лятото.
Дискусия за втора фаза
Част от педагозите искат да изчакат доставки на руската ваксина, за да се имунизират срещу COVID-19.
Избор коя ваксина да им бъде поставена искат да имат учители от страната, докато междувременно тече втора фаза от националния план, в която преподавателите се имунизират. Някои педагози декларират, че са от желаещите, които просто искат да минат по реда си, а други се притесняват, че ще им бъде сложена ваксина, от която разновидност остане, ако изобщо стигнели дозите. Дискусия по темата се води в една от фейсбук групите, в които са се обединили преподаватели, които искат безопасно обучение в условията на пандемия.
Част от тях признават, че предпочитат руската ваксина “Спутник V” и биха изчакали, докато има възможност да си поставят нея.
Проучване
Повече интерес за малките
Голяма част от родители на хлапета, посещаващи детски градини, както и на ученици, не са съгласни на децата им да бъдат направени антигенни тестове, като основата причина е липсата на информация как точно ще протече процедурата и кой ще има достъп до резултатите. Това са част от изводите, които правят директори на училища и детски градини, където от няколко дни тече проучването на нагласите на родителите дали желаят децата им да бъдат тествани за COVID-19. То бе анонсирано от здравния министър Костадин Ангелов на редовния брифинг на Националния оперативен щаб в четвъртък.
Оказва се, че една от основните спирачки пред родителите е стресът, на който ще бъдат подложени децата заради инвазивната процедура по време на тестването. Те смятат, че няма достатъчно информация относно начина, по който ще се правят пробите, от кого и къде. Задават и въпроса - какво се прави, ако детето има антитела срещу вируса.
Малко над 50% от родителите в 172-ра детска градина са се включили в допитването Голяма част от тях въобще не са проявили желание. От тези 50% само 5% са съгласни с това да бъдат правени антигенни тестове, останалите са против, казва директорът на 172-ра ДГ “София” Иванка Иванова.
“Родителите са притеснени за това, че нямат информация и принципно не желаят да се прави нещо с децата в тяхно отсъствие”, коментира тя и посочи, че изненадващо интересът, проявен към тестването е от страна на родители с малки деца за разлика от тези в големите групи.