Окръжна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняем лекар за причиняване на смъртта на 6-годишно момче поради немарливо изпълнение на задълженията си.
Анестезиологът д-р Пламен Мандев е обвинен за смъртта на 6-годишното момченце в началото на месец април в частна стоматологична клиника в Пловдив. По предварителна информация причината за кончината на малкия Ангел беше поставената му пълна упойка. След събуждането от нея, детето е изпаднало в криза. Няма данни малчуганът да е страдал от някакво тежко заболяване. Семейството му живеело в с. Белащица. Детето е посещавало ДГ “Ралица” в селото.
Магдалена и Георги Райчеви губят сина си Ангел на 4 април тази година. В епикризата пише, че смъртта е настъпила след остър белодробен оток, остра лявокамерна сърдечна недостатъчност, състояния след обща анестезия и реанимация.
Съобщението на прокуратурата
Днес, 3 юни 2025 г., Окръжна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняем П.М. за това, че на 04.04.2025 г. в гр. Пловдив, в качеството си на лекар - анестезиолог и интензивно лечение в болнично заведение, причинил смъртта на 6-годишно момче поради немарливо изпълнение на правно-регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност - лекарска професия.
П.М. нарушил общите правила за добра медицинска практика, не направил адекватна преценка на състоянието на пациента въз основа на историята на заболяването, симптомите и провел лечение, което не било безопасно и качествено - назначил по-голяма от необходимата доза на един от медикаментите - престъпление по чл. 123, ал. 1 от Наказателния кодекс.
По делото са извършени множество действия по разследването - разпити на свидетели, изготвена е съдебномедицинска експертиза, като предстои да бъде назначена и комплексна експертиза, както и допълнителна токсикологична експертиза и др.
Спрямо обвиняемия П.М. е взета мярка за неотклонение „гаранция“ в размер на 3000 лева. По досъдебното производство се извършват действия по разследването.