Още два случая са регистрирани в Смолянско и Шуменско
Българската агенция по безопасност на храните(БАБХ) констатира нови случаи на Африканска чума при диви свине, като единият е при намерена умряла дива свиня в землището на с. Ново Градище, община Стражица. Другите два случая са отново при умрели диви свине в землището на с. Змеица, община Доспат, област Смолян и на територията на шуменското село Върбица.
Взетите проби са потвърдени като положителни за вируса на Африканска чума по свинете (АЧС) от Националната референтна лаборатория в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София.
Това са първите положителни проби на диви свине за Шумен и Смолян.
БАБХ апелира обществото да бъде съпричастно и отговорно към сериозната епизоотична ситуация и да изпълнява мерките за превенция и биосигурност.