Илон Мъск видя намесата на Джордж Сорос
Европреврат в съветски стил, възмути се Салвини
Централната избирателна комисия на Румъния отхвърли кандидатурата на Калин Джорджеску за участие на президентските избори през май. Държавният орган се мотивира с решение на Конституционния съд от октомври миналата година, в което се посочва, че кандидатите за президент “трябва да спазват конституцията и да защитават демокрацията”.
Считано от неделя, когато бе съобщено решението, тече 24-часов период, в който могат да да бъдат внасяни жалби в Конституционния съд. Той има 48 часа, за да излезе с решение, което ще бъде обявено най-късно в сряда. Съветник на Джорджеску в същото време обяви пред “Ройтерс”, че отхвърлянето на кандидатурата му със сигурност ще бъде обжалвано.
След като румънската ЦИК обяви новината пред сградата є избухнаха сблъсъци между граждани и жандармеристи, стигна се и до употреба на сълзотворен газ. Сцени на насилие имаше и в център на Букурещ, където демонстранти хвърляха камъни по органите на реда.
“Предполагам, че това е тест, за да се види как ще реагира населението”, коментира бившият външен министър Адриан Северин, цитиран от румънските медии. По думите му също така се тества и международната реакция - ако тя е силна, то решението може да бъде променено.
“Директен удар в сърцето на демокрацията! Имам само едно послание: падне ли румънската демокрация, то ще рухне целият демократичен свят! Това е само началото. Толкова е просто. Европа сега е диктатура, Румъния е под тирания!”, написа Джорджеску в социалните мрежи.
Междувременно той бе подкрепен от множество политици и общественици. Първата реакция дойде от Илон Мъск, ръководител на Департамента на ефективност на САЩ (DOGE), който коментира лаконично: “Отново Сорос. Това е лудост!”. Възмущението си към решението на ръмънския орган изказаха също италианският вицепремиер и лидер на партия “Лига” Матео Салвини, както и ръководителят на френската формация “Патриоти” Флориан Филипо.
“Европреврат в съветски стил. Първо отменят изборите, на които побеждаваше, а после му забраняват да се яви отново, заради страх, че ще спечели. Нужно е преформатиране на Европа, за да защитим демокрацията”, коментира италианският вицепремиер във Фейсбук.
Както “Труд news” писа, миналата седмица Конституционния съд отхвърли две жалби срещу регистрацията на Джорджеску, като съответните решения бяха съобщени на избирателната комисия. По-рано Генералната прокуратура повдигна шест обвинения срещи Джорджеску, основното от които е за подбудителство към “действия срещу конституционния ред”.
Дотук се стигна, след като независимия кандидат Джорджеску изненадващо получи най-голяма подкрепа на първия тур на президентските избори в Румъния на 24 ноември. Малко преди балотажа обаче Конституционният съд анулира резултатите от първия тур заради съмнения за намеса в изборния процес от страна на Русия. Правителството впоследствие определи двата тура на повторните избори да се състоят съответно на 4 и 18 май тази година.
Администрацията на Доналд Тръмп същевременно настоява властите в Букурещ да позволят на Джорджеску да се кандидатира отново. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс постави под въпрос надеждността на демократичните институции на Румъния в реч пред Мюнхенската конференция по сигурността през февруари, като заяви, че решението за касиране на изборите се основава на “слаби” разузнавателни данни. Директорката на националното разузнаване Тълси Габард пък заяви в интервю за телевизия “Фокс”, че демокрацията бележи отстъпление в Европа, като посочи за пример именно отмяната на изборите в Румъния.