В южната част на България беше достигнат ноемврийско-декемврийският максимум на валежите
Над 100 л./ кв. м дъжд са паднали в региона
В Пиринско бавно вървят възстановителните дейности от пороите, които нанесоха огромни щети в региона. Няма община, която да не пострада от обилните валежи, довели до излизане на водите от коритата на Струма и Места, както и на локалните реки. Стотици имоти се оказаха под вода, инфраструктура е разбита, водопроводите на десетки селища бяха прекъснати и хиляди домакинства останаха без вода за повече от 48 часа. Официално пет общини в Пиринско обявиха бедствено положение - Благоевград, Симитли, Кресна, Петрич и Гърмен, като най-тежка е ситуацията в последните две. Над 100 литра на квадратен метър дъжд са паднали в региона през почивните дни.
Климатологът професор Георги Рачев обясни пред “Труд”, че южната част на България е обичайно областта с най-много валежи през студеното полугодие. “На някои места беше достигнат ноемврийско-декемврийският максимум на валежите, например в село в Кирково за целия валежен период, дъждовете достигнаха до 200 л./кв. м”, посочи той.
Заради обилните валежи Струма и Места, както и локалните реки, преляха.
В община Гърмен хората са без вода повече от 3 дни, Огняново, Марчево и Балдево също остават без вода. Аварийни групи от ВиК работят денонощно, но не успяват да се справят с огромните аварии и щети.
В курортното селище Огняново река Канина излезе от коритото си и заля хотели и къщи. В Петричка община възстановиха водоподаването, но водата продължава да тече мътна от чешмите. Част от помпите в Беласица планина са под вода и не може да се работи на терен. В Благоевград специалисти огледаха газопровода и установиха, че той не е застрашен и ще има топлоподаване, но мостът за промишлената зона е затворен, тъй като е подкопан от придошлите води на река Струма и се налага хората ползват обиколен път.
Всички общини се надяват на помощ от държавата и обявиха, че няма да се справят сами с възстановяването.
Водовъртеж от 100 метра
Леден ад в Смолянско. Снимка: Марица. бг
Триградската река потопи пещерата Дяволското гърло и създаде огромен 100-метров водовъртеж, напълвайки пещерната зала с вода. Пороите са прекъснали на няколко места пътя по Триградското ждрело и храна за селата Триград, Кестен, Жребово и Водни се пренася на ръце. Скъсан е и довеждащият водопровод за село Триград, хората са без вода и съоръжението ще бъде поправено най-рано след 10 дни. Тежко остава заради пороите положението и в общините Девин и Смолян.
Пътища
195 машини са в готовност да чистят републиканските пътища във Варненско и Добричко. Доставени са и достатъчно материали за обработка, съобщиха от двете областни пътни управления. 68 от машините са разпределени в 7 пункта в Добричка област. Във Варненска машините са 96, а други 31 ще чистят АМ “Хемус”. За обработката й са осигурени над 1000 тона сол, 56 тона химикали и луга. Преди очаквания до дни първи снеговалеж в общините са подготвени и приемни, където да се приютяват закъсали на пътя хора. Заради виелиците в Добричко има няколко инфарктни отсечки. При обилен снеговалеж и вятър дни наред психиатричната болница в Карвуна остава откъсната от света.
При инспекциите от специализирана комисия са съставени 102 констативни протокола
Най-много рискови язовири има в Стражица
За водоемите в региона има предписания за техническата документация на язовирите, за предприемане действия за геодезическо заснемане на обектите и вярното им отразяване в действащите кадастрални карти.
На територията на област Велико Търново по регистър има 153 язовира. От тях 71 водоема са класифицирани като първа висока степен на потенциална опасност, а 17 попадат в категорията на втора значителна степен на потенциална опасност. Със заповед на областния управител на Велико Търново Георги Гугучков е сформирана постоянна комисия, която да класифицира по степента на потенциална опасност язовирите и да извършва проверки за готовността за безопасна експлоатация на обектите и съоръженията.
Община Стражица е рекордьор с 20 рискови язовира, следвана от община Велико Търново с 13 и община Полски Тръмбеш-8. Невралгични водоеми има и в останалите общини в региона-Лясковец-7, Свищов-7, Елена-6, Горна Оряховица-5, Павликени-3 и по един на териториите на Златарица и Сухиндол. От проверените общо 102 язовира, четири са в ремонт.
Направени са препоръки по осъществяване на безопасна техническа експлоатация на язовирните стени и съоръженията към тях. И през тази година в по-голямата си част те се отнасят за почистване от храстовидна и дървесна растителност и на 500-метровите участъци от деретата след язовирните стени.