28 тома са материалите по делото срещу експолицая, обвинен за убийството на родителите си

28 тома са материалите по делото срещу експолицая, обвинен за убийството на родителите си

Всички обвинения са литературно съчинение, фарс и постановка на прокуратурата, декларира подсъдимият

Окръжният съд в Пловдив даде ход на делото за двойното убийство на възрастното семейство Божура и Цветан Караджови в дома им край жп линията за София, което разтърси града под тепетата в средата на май 2016 г. Единственият обвиняем за екзекуцията на двамата пенсионери е единственият им наследник и син – бившият служител на Икономическа полиция и Трето РУ на МВР-Пловдив Венцеслав Караджов. Срещу него е повдигнато обвинение за предумишлено убийство на повече от едно лице, извършено с особена жестокост и с користна цел – престъпление по чл. 116 ал.1 т.3 пр.1 и пр.2 т. 4 пр.3 т.6 пр.3 т.7 и т.9 вр. чл.115 от Наказателния кодекс. „Всички обвинения са литературно съчинение, фарс и постановки на прокуратурата”, декларира подсъдимият, а адвокатката на Венцеслав Караджов Зоя Тошкова поиска да не се дава ход на делото и то да се върне в досъдебна фаза. Мотивът й бе невъзможността с клиента й да се запознаят с всички материали по делото – те се оказаха общо 28 тома, 9 от които секретни, и 40 диска с видеозаписи, както и заради съществени несъответствия в самото обвинение.

„Актът е незаконосъобразен заради множество процесуални нарушения, категорична бе адвокат Зоя Тошкова. Тя даде прост пример – в обвинителния акт от една страна се твърди, че  деянието е извършено с „неустановено оръжие", а от друга – същото това „неустановено оръжие било със заглушител”.  „Как така се твърди, че Венцеслав бил обсебен да убие родителите си, а съдебната експертиза казва, че не е страдал от обсесии”, допълни в пледоарията си адвокат Тошкова. Тя даде още куп примери за подобни несъответствия, а за финал подчерта най-важното – „Няма нито едно пряко доказателство, което да сочи Караджов като автор на това деяние”.

От държавното обвинение в лицето на прокурор Стефани Черешарова контрираха, че Тошкова и Караджов са имали достатъчно време да се запознаят с каквото са пожелали и вметнаха, че претенциите на подсъдимия и защитата можели да влязат в учебниците по право като пример за това, как един адвокат може да протака досъдебното производство. „През цялото време прокуратурата подвежда съда с несъществуващи факти. Това е обусловеното желание на прокурора да докаже моята вина", бе отговорът на подсъдимия Венцеслав Караджов. В крайна сметка председателят на съдебния състав Михаела Добрева не уважи искането на защитата за връщане в досъдебна фаза и даде ход на делото. „Ние не искаме да шиканираме процеса и Венцеслав да стои в ареста, но държа законът да се спазва”, декларира адвокат Зоя Тошкова. Клиентът й отказа процесът да бъде по реда на съкратеното съдебно следствие и заяви, че иска всички свидетели да бъдат призовани и разпитани в съдебната зала.

Най-четени