Гърция въвежда нови тестове за шофьорите

Гърция ще въведе тестове за употреба на наркотици при шофьорите като част от нов пакет мерки за повишаване на пътната безопасност, съобщава електронното издание на в. „Етнос“.

Процедурата е в заключителна фаза, като предстои да бъдат уточнени техническите параметри на тестовете. Очаква се контролът върху водачите да стане по-строг, а санкциите – по-сериозни.

„Шофирането под въздействие на наркотични вещества ще се наказва със същата строгост, както и това след употреба на алкохол“, заяви директорът на Пътната полиция в Атина Сотирис Калтабалис пред парламентарна комисия по пътна безопасност.

Данните показват, че предприетите мерки вече дават резултат. Според Европейската комисия през 2025 г. смъртните случаи при катастрофи в страната са намалели с 22%. В същото време обаче нарушенията продължават да са сериозен проблем.

Само в Атина през миналата година са установени близо 40 000 случая на превишена скорост – с над 60% повече спрямо предходната година. Общо в областта Атика са регистрирани над 400 000 пътни нарушения, като повече от 11 000 шофьори са били заловени да карат след употреба на алкохол.

Полицията засилва контрола и чрез нови технологии – разширява се мрежата от камери и радари, а специализирани екипи следят социалните мрежи, за да предотвратяват организирането на незаконни автомобилни гонки.

Най-четени