Сигурността и суверенитетът на Черно море са един от най-важните приоритети за българската държава – не само за институциите, а за всички български граждани. Разчитаме на Вас да изпълнявате своята служба, както до този момент, с достойнство и с безпределна любов към Родината ни. С тези думи държавният глава Илияна Йотова се обърна към капитан I ранг Божидар Иванов на официална церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2, на която го удостои с висше офицерско звание. Със свой указ президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили назначава капитан I ранг Иванов за началник на Щаба на Военноморските сили и го удостоява с висше офицерско звание „флотилен адмирал“.

Илияна Йотова подчерта, че новите пагони са оценка за работата и качествата на флотилен адмирал Божидар Иванов. Тя открои неговата богата биография и посочи, че професионалният му път показва, че може да бъде натоварен с още по-големи отговорности в служба за България. „Знаем години наред колко труд полагахте на командирския мостик, с чест и отношение към хората, които ръководите. Вие поемате този пост в изключително трудно време, особено за Военноморските ни сили“, отбеляза президентът.
Държавният глава посочи, че пред флотилен адмирал Божидар Иванов стои и друга важна задача, свързана с модернизацията на Българската армия, която засяга и Военноморските ни сили. „Трябва да се усвоява нова техника, но преди всичко военнослужещите да имат познанията на възможно най-високото образователно ниво и да бъде гарантирана тяхната безопасност. Това ще очакваме от Вас през следващите месеци. Ще очакваме да работите за България, водени от чувството за дълг, да работите и с нашите международни партньори“, посочи Илияна Йотова.

Флотилен адмирал Божидар Иванов благодари за оказаната чест и подчерта, че приема удостояването му с висше офицерско звание като награда към хората, с които е служил и които са до него през последните 25 години от активната му офицерска служба. „Ясно осъзнавам отговорността и честта да нося пагоните на висш офицер от Въоръжените сили и ще направя всичко възможно да работя по този начин, да давам всичко от себе си в служба на Република България“, заяви той.
„Морето е стихия, която не прощава некомпетентност, самонадеяност и арогантност. То ги наказва жестоко и е възпитало всички нас на доблест, чест, дисциплина и смирение“, посочи флотилен адмирал Иванов. Той благодари на командирите и началниците, които през годините са го изграждали като офицер от Военноморските сили, и на семейството му, което винаги е до него.