Politico: Германия настоява за край на унгарското вето в Съвета на ЕС

Бъдещото правителство на Германия казва, че ще притисне Европейския съюз най-накрая да добави нещо към  политиката си по отношение на некоректните държави — в слабо завоалирана препратка към Унгария на Виктор Орбан, пише Politico.

Консерваторите на бъдещия канцлер Фридрих Мерц и техният вероятен лявоцентристки коалиционен партньор, Социалдемократическата партия (SPD), се споразумяха да изискат блокът да задържи средства и да спре правото на глас от страни, които нарушават ключови принципи като върховенството на закона, според проект на коалиционно споразумение, с който Politico се запозна.

Въпреки че Унгария не беше спомената поименно, проектоспоразумението ясно се отнася до най-лошия нарушител на ЕС, който от години беше обвиняван, че е нарушил демократичните норми, ограничавайки свободата на пресата и ограничавайки независимостта на съдиите.

Германските партии – блокът ХДС/ХСС на  Мерц и ГСДП, които ръководиха последното правителство – в момента преговарят за формиране на коалиция и трябва да се споразумеят за основните принципи, преди да встъпят в длъжност. Споразумение за оказване на натиск върху ЕС да преследва страни като Унгария е част от поредица от временни споразумения, обхващащи толкова различни въпроси като миграционната политика, постепенното спиране на въглищата и разходите за социални помощи.

„Съществуващите защитни инструменти, от процедурите за нарушение и задържането на средства от ЕС до спирането на правата на членство, като правото на глас в Съвета на ЕС, трябва да се прилагат много по-последователно от преди“, пишат преговарящите от консервативния блок на Мерц и ГСДП в проект на коалиционно споразумение за политиката на ЕС.

Европейският парламент задейства първата фаза от процедурата по член 7 — известна още като „ядрен вариант“ — срещу Унгария през 2018 г. заради предполагаеми „сериозни нарушения“ на основните ценности и основните права на блока. Но процесът, който може да доведе до спиране на правото на глас на Унгария, е в застой поради политическо разделение между страните членки.

През 2022 г. Европейската комисия реши да блокира около 22 милиарда евро в пари от ЕС, предназначени за Унгария, поради опасения относно човешките права и независимостта на съдебната система. В крайна сметка миналата година размрази повече от 10 милиарда евро, което предизвика бурна реакция.

Друга спорна точка между ЕС и правителството на Унгария е приятелското отношение на Орбан към Москва, като Будапеща многократно използва правото си на вето, за да блокира санкциите срещу руски олигарси и военни началници.

За да заобиколи това право на вето, бъдещото германско правителство иска да „застъпи разширяване на гласуването с квалифицирано мнозинство в Съвета на ЕС, особено по някои въпроси от Общата външна политика и политика за сигурност (ОВППС), като налагането на санкции“. Това би позволило вземането на решения без необходимост от одобрение от Унгария.

По-общо казано, коалиционните преговарящи обещаха да поемат по-активна роля на европейската сцена, като използват Ваймарския триъгълник - хлабав съюз на Франция, Германия и Полша - като средство за оформяне на политиката на ЕС. 

„Във Ваймарския триъгълник ние ще търсим тясна координация по всички съответни въпроси на европейската политика, за да действаме по-обединени в служба на ЕС като цяло“, гласи проектоспоразумението, повтаряйки предишни изявления, направени от бъдещия канцлер Мерц, който каза, че ще пътува както до Париж, така и до Варшава в първия си ден на поста.

Консерваторите също обещаха да обърнат внимание на едно оплакване срещу Германия, което често се чува в европейските столици: въздържането на Германия при гласуване по важни въпроси на ЕС, иронично наричано „германският вот“.

Когато самите германски министерства са в противоречие относно политиката на ЕС, страната по правило се въздържа от гласуване в ЕС. Мерц обаче обеща, че няма да има такива германски въздържали се, когато става дума за ключови гласувания в Брюксел под негово ръководство.

Но неговите консерватори и ГСДП не са съгласни как да направят това. Консерваторите искат Мерц да може да има по-голяма дума в позицията на Германия, когато става дума за гласуване в ЕС от голямо значение, като „поеме отговорността за координацията от самото начало или поеме отговорността за нея по време на процедурата“. ГСДП, от друга страна, иска да се придържа към „междуминистерския принцип“, разрешавайки спорове между министерствата.

Проектът за споразумение относно позициите на правителството относно ЕС идва от една от 16-те междупартийни работни групи, създадени за разработване на позиции по ключови области на политиката. В петък следобед ключови политици започнаха финални преговори за сглобяване на единно коалиционно споразумение въз основа на проектите на работните групи.

Окончателното коалиционно споразумение може да дойде още в средата на април.

Най-четени