Addio, Italia!* - нахъсана Швейцария детронира еврошампиона

Швейцария надигра и елиминира Италия, побеждавайки с 2:0 в първия осминафинал на ЕВРО 2024, игран на "Олимпиащадион". В 23-ата минута Емболо беше изведен сам срещу Джанлуиджи Донарума, но вратарят на Италия отрази удара му. На другата врата Киеза се опита да отправи удар, който беше блокиран. В 32-рата минута Рикардо Родригес стреля над вратата, но след 5 минути Ремо Фройлер отбеляза първия гол в двубоя след асистенция на Рубен Варгас. В последните 10 минути игра на първото полувреме Донарума спаси удар на Фабиан Ридер.

Още в първата минута на втората част Рубен Варгас с красив фалцов удар вкара за 2:0. В 52-ата минута Фабиан Шер можеше да си отбележи автогол, след като пресече центриране с глава. Топката обаче облиза гредата на швейцарската врата. В 74-ата минута Джанлука Скамака също нацели страничната греда, но вероятно беше и в положение на засада и ако бе отбелязъл гол, той нямаше да бъде признат. В следващите 10 минути Скамака и Лоренцо Пелегрино стреляха крайно неточно към швейцарската врата.

Така, след съкрушителната статистика за двуцифрен брой отправени удари по посока на вратата на Донарума,  швейцарските национали детронираха еврошампиона Италия и очакват съперника си на 1/4-финалите Англия или Словакия.