AFP: Глобалният IT срив предизвика вълна от конспирации

От насаждане на страх за задаващата се „Трета световна война“ до фалшиви разкази, свързващи кабала от глобален елит с кибератаката, порой от онлайн теории на конспирацията се разрази в петък след огромният IT срив, породен от CrowdStrike.

Авиокомпании, банки, телевизионни канали и финансови институции бяха погълнати от смут след катастрофата, една от най-големите през последните години, която беше резултат от дефектна софтуерна актуализация на антивирусна програма, работеща на Microsoft Windows.

Разпространението на разбиващи интернет конспиративни теории в социалните медийни платформи – много от които са прескочили предпазните огради, които някога са ограничавали разпространението на дезинформация – илюстрира новата норма на информационен хаос след голямо световно събитие.

Прекъсването даде път на вихрушка от публикации без доказателства в X, сайтът, собственост на Илон Мъск, известен преди като Twitter, който разпространяваше апокалиптичен разказ: Светът беше атакуван от престъпна сила.

„Веднъж прочетох някъде, че Трета световна война ще бъде предимно кибервойна“, пише един потребител на X.

IT сривът също предизвика необоснована теория, че Световният икономически форум - дълго време магнит за диви лъжи - е планирал глобалната кибератака. А за да изглежда тази теория достоверна, много публикации са свързвани със стар видеоклип на WEF, който предупреждава за възможността от „кибератака с характеристики, подобни на COVID“.

Видеото, достъпно на уебсайта на WEF, предупреждава, че единственият начин да се спре експоненциалното разпространение на киберзаплахата е да се изключат милиони уязвими устройства едно от друго и от интернет.

WEF отдавна е мишена за теоретиците на конспирацията, прокарващи идеята за сенчеста кабала от елити, работещи за лична изгода под маската на решаването на глобални проблеми.

Също така бързо набиращи популярност онлайн бяха конспиративните публикации, използващи хаштага „кибер многоъгълник“, препратка към глобално обучително събитие, насочено към подготовка за потенциални бъдещи атаки.

„Разпространението на конспиративни теории след големи глобални събития като прекъсването е тъжно доказателство за непостоянния характер на информационната екосистема“, казва пред AFP Рафи Менделсон, вицепрезидент на компанията за сигурност на дезинформацията Cyabra. „Това, което е уникално за събития като тези, е как социалните медийни платформи, форуми и приложения за съобщения улесняват бързото разпространение на съдържание, което позволява на теориите бързо да набират сила и да достигат до глобална аудитория."

Тенденцията демонстрира способността на лъжите да мутират във вирусни разкази на страниците на технологични платформи, които намалиха модерирането на съдържанието и възстановиха акаунти, които са известни разпространители на дезинформация.

По време на бързо развиващите се новинарски събития сега често цари объркване в основните технологични платформи, като потребителите се борят да получат точна информация в това, което изглежда като море от неверни или подвеждащи публикации, които бързо набират популярност.

„Това поставя по-големия въпрос за борбата с погрешната и дезинформацията“, казна Майкъл У. Мосер, изпълнителен директор на Глобалната лаборатория за дезинформация към Тексаския университет в Остин, пред AFP. „Нивото на доверие, необходимо за приемане на информация от уважавани източници, е намаляло до такава степен, че хората са по-склонни да вярват на диви конспирации, които „трябва да са верни“, отколкото на фактическата информация, която им е предадена.“

Глобалното прекъсване, което спря безброй аспекти от ежедневието и доведе до падане на американските акции, беше свързано с грешка в актуализация на антивирусна програма за Windows системи от американската група за киберсигурност CrowdStrike.

Уверенията на главния изпълнителен директор на компанията, базирана в Остин, Джордж Кърц, че CrowdStrike е внедрил поправка и „работи активно“ за разрешаване на кризата, не направи много, за да спре разпространението на онлайн конспирациите.

„Борбата с тази дезинформация с фактически опровержения е трудна, защото проблемът е толкова технически“, казва Мосер. „Обяснението, че грешката е в неправилно конфигуриран системен файл и че корекцията е в процес, може да е точно, но не се вярва на тези, които са предразположени да видят престъпни мотиви зад грешките.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка