115 години от рождението на Никола Вапцаров

Съюзът на българските писатели и Издателство „Български писател“ ще отбележат по достоен начин годишнината от рождението на Никола Вапцаров (1909 – 1942). На 5 декември от 18 ч. в зала 7 на Националния дворец на културата ще се състои тържествена вечер за почит към големия ни поет. Събитието е под патронажа на президента Румен Радев.

Юбилейното честване е подкрепено финансово от Министерство на културата и включва няколко акцента: слово на поета Боян Ангелов – председател на СБП, представяне на нов сборник с избрани стихотворения на Никола Вапцаров под заглавие „Ще те целуна и ще си отида“ – билингва: български/ английски език. Преводът е дело на известния в близкото минало журналист и преводач Питър Темпест.

Луксозното издание е обогатено с архивни снимки, мемоари и мнения: читателят ще прочете спомените на Елена Вапцарова – майка на поета, ще се запознае с оценката за личността и поетическата стойност на Вапцаровото творчество, дадена от известния интелектуалец Петър Увалиев, както и с мемоарни текстове, дело на Младен Исаев, Николай Шмиргела и Радой Ралин. В послеслова на изданието Боян Ангелов споделя: „Поезията на Никола Вапцаров е възхитителна не само за хоризонтите на българската литература. Тя има неотменимо място в европейския контекст чрез своята неустрашима вяра в разрушението на социалните несправедливости, чрез човеколюбието и романтиката на вдъхновението“.

На юбилейната вечер ще бъде представен и специален брой на в. „Словото днес“, ще прозвучи рецитал по стихове на Вапцаров в изпълнение на актьора Георги Златарев. Свои размисли ще сподели племенницата на поета Мая Вапцарова.

В залата с изящното пано, където блестят образите на най-известните ни писатели, ще звучи неостаряващото слово на Никола Вапцаров, а вокалните формации „Светоглас“ и „Гласът на традицията“ чрез музиката си ще придадат на вечерта онази национално-възвисена оцветеност, която сякаш изчезва под пяната на ежедневната конфликтност в обществото ни.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Анжела Димчева

Този уебсайт използва "бисквитки"