150 000 българи са на воден режим в над 230 населени места

Над 230 населени места с повече от 150 хиляди жители са на официално обявен режим на водата, показват данните на регионалните здравни инспекции и общините, съобщи БНТ. Три са основните причини - сушата, лошото състояние на водопреносната мрежа и липсата на алтернативно водоснабдяване. Един от районите с водни режими е близкият до София град Радомир и околните села.

Кметът на град Радомир издава заповед на 27 юни за въвеждане на воден режим в Радомир и селата Борнарево, Николаево и Копаница. По схема вода трябва да има между 17:00 и 22:00 часа всеки ден.

В момента в общината се правят мащабни инвестиции по смяна на водопроводите, защото аварират ежедневно.

"Проблемът като цяло в цялата община е с морално остарялата водопроводна мрежа и ненавременните ремонти, които се случват в последните месеци, тъй като има само един екип в града. В момента има на територията на града има 3-4 големи аварии, те не се отстраняват, тъй като екипът е в селата, защото има села, които са около десет дни без вода. Такова село е село Кленовик, където има около 14-15 аварии, които са постоянно действащи като кмета на селото ме уведоми, че няколко от тях са на осем години, аварии, които не са на осем месеца, а на осем години", коментира Кирил Стоев, кмет на Радомир.

Според регионалното министерство, все повече кметове осъзнават необходимостта от реконструкция и подмяна на основните водопроводи.

"Последната година със закона за държавния бюджет има предвидени много средства към общините за подобряване, реконструкция, изграждане на нова ВиК инфраструктура и това са наистина приоритетните обекти. Те са оценени, както от държавата за важни и стратегически, така и кметовете разбраха необходимостта от тяхната рехабилитация, което ни дава надежда, че поетапно този проблем ще бъде решаван", каза Виолета Коритарова, служебен министър на регионалното развитие и благоустройството.

В момента повечето общини дават проекти именно за рехабилитация на инфраструктура водна, повече отколкото за публична и републиканска инфраструктура. На въпрос кога ще спрат режимите, министър Коритарова отговори:

"Конкретен план е стратегията, която я предвиждаме, това ще бъде основна цел в работата на министерството на регионалното развитие и не бих искала да се ангажирам, защото все пак водата е природен ресурс."

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"