България е изнесла 600 хиляди хектолитра през 2016 г.
България е на 21-во място в света по производство на вино и на 23-то по площ на лозята. Данните бяха представени по време на 40-ия Световен конгрес по лозарство и винарство, който се провежда в София.
„Лозаро-винарският сектор е водещ за земеделието в България и заслужава да заеме своето място в изграждането на икономическата политика на държавата“, заяви министърът на земеделието Румен Порожанов, който откри форума.
По думите му провеждането на конгреса за първи път у нас потвърждава яркото място на страната ни във винопроизводството.
„Консумацията на вино в световен мащаб се увеличава в последните 10 години“, посочи Жан-Мари Оран, Генерален директор на Международната организация по лозата и виното (OIV). По думите му потреблението на напитката в глобален мащаб е 241 млн. хектолитра, като делът на България е 1 млн. хектолитра годишно.
„Площта на засадените лозя у нас е 67 хиляди хектара, като малко над 16 хиляди са нови насаждения. В страната са регистрирани 263 изби, които произвеждат 160 хил. тона винено грозде годишно или 1,3 млн. хектолитра“, оповести Радослав Радев председател на Националната лозаро-винарска камара (НЛВК).
„Потреблението на вино у нас расте, за сметка на ракията“, коментира той. По думите му производството на домашно вино в страната възлиза на 150 хил. тона годишно. Относно предпочитанията на българите той коментира, че пием почти равни количества червено и бяло вино, а розето заема 5% дял от всички продажби на напитката в страната. „Бутилка българско вино може да купите за 3,50 евро, а вносна - за около 7 евро“, заяви председателят на камарата.
За миналата година България е изнесла 600 хиляди хектолитра вино, като основните ни пазари са Полша, Русия, Великобритания и Китай. В същото време вносът е едва 50 хил. хектолитра.
„55 района за производство на вина в страната са със защитено географско указание“, коментира Радев. Той представи кои са характерните местни сортове за страната ни като за Дунавския регион са Димят, Мискет и Гъмза, а за Тракийската низина – Мускат, Мавруд, Рубин, Памид и Мелник.
Световният конгрес по лозарство и винарство продължава до втори юни и в него участват над 1000 делегати от цял свят.