Когато говорим за липса на функционална грамотност, училището не прави абсолютно нищо за създаване на финансова адекватност, за умения по управление на бюджет, за планиране на разходи
Глупаците от BETL очакват държавата да прави проверки, когато някъде върви много усилена реклама на нещо, което обещава, че някой ще печели пари, макар това нещо да няма нищо общо с България (освен местните наивници).
У нас това са 30 хиляди души. 30 000 безмозъчни наивници.
Много ми хареса рекламно видео на предприятието за батерии в Китай - една китайка упорито мята батерии по земята и ги вдига, но на батериите нищо им няма Е, как да не инвестираш!
Че са глупаци е ясно на всички - както и да ги наречем - невежи, наивни, алчни - това са ужасно глупави хора. Между тях и 80-годишните бабки, които мятат златото си от терасата, за да помогнат на полицията, няма никаква разлика.
Добрата страна на репортажите по всички медии е, че отново се повдига темата за схемата Понци и че няма такова чудо, като внезапна печалба през Фейсбук.
Една девойка разказа, че за 35 дни щяла да избие инвестиция от 16 хиляди лева. Какво му плащаш! Можела да взима по 500 долара на ден, само да достигне нивото за 500 долара! Със същия ефект биха могли да ѝ обещаят 500 долара на час!
По същество: когато говорим за липса на функционална грамотност, училището не прави абсолютно нищо за създаване на финансова адекватност, за умения по управление на бюджет, за планиране на разходи. Ако съдим по националния бюджет, тази работа с функционалната финансова компетентност е национален проблем.
Когато родителите започнат да възпитават детето си във финансова дисциплина още на 8 годинки и заедно с него изработват семеен бюджет и обсъждат какво означава управление на налични средства, това дете никога не би паднало в подобен капан.
За целта са нужни грамотни родители и огромно желание да възпитат човек, адекватен на своето време.