40% по-високи доходи спират емиграцията (обзор)

БВП е 2,5 пъти по-голям спрямо 1987 г., каза вицепремиерът Томислав Дончев

Предлагат държавна издръжка за второ дете

Повишаване на доходите и жизнения стандарт с 40% ще спре емиграцията на българите. Това стана ясно на форум с участието на представители на работодателските организации БСК, БТПП и АИКБ, който бе под патронажа на президента Румен Радев. През 2001 г. доходите в страната бяха 29% от средните в ЕС и само 17% от младите хора от 14 до 29 години нямаха намерение да емигрират, каза Десислава Николова, главен икономист от Института за пазарна икономика. Сега доходите са 49% от средните в ЕС и 61% от младите хора не правят планове да емигрират. Когато доходите достигнат 70% от тези в чужбина тенденцията ще се обърне и хората ще предпочетат да остават в България, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев.

Участниците на форума се обединиха около идеята, че един от основните проблеми в страната е демографски. Всяка година на 100 души, които се пенсионират, само 63 души навършват 18 години и влизат на пазара на труда, каза Васил Велев, председател на АИКБ. Всяка година губим 40 хил. души от пазара на труда, допълни той. Сред причините за това са емиграцията, ниската раждаемост и високата смъртност, коментираха участници на форума. Заетостта е най-добрата демографска политика - има пряка връзка между заетостта и раждаемостта, заяви Десислава Николова.

Трябва да водим битка за второ дете в семейството, каза Кънчо Стойчев, зам.-председател на АИКБ. Държавата може да си позволи изцяло да поеме издръжката на второто дете, допълни той. Според Васил Велев обаче трябва да се облекчат условията за наемане на хора от страни извън ЕС като например Украйна.

Очаквам от бизнеса да плаща данъците си, да не корумпира администрацията, да влага в своите служители и да развива научно-изследователска дейност, каза президентът Румен Радев. Бизнесът трябва да си отговори на въпроса правим ли достатъчно за да задържим хората в страната, допълни той. Президентът разви идеята си за създаване на технологичен център, където специалисти да обучават деца в различни научни сфери.

БВП е два пъти и половина по-висок спрямо най-добрата година по време на социализма - 1987 г., каза вицепремиерът Томислав Дончев.

 

По-голяма реклама за туризма

Привличаме инвестиционни емигранти

Необходима е промяна във финансирането на рекламата на българския туризъм, заяви на форума Поли Карастоянова, председател на Националния борд по туризъм (НБТ). Според нея разходите за реклама трябва да са 1% от приходите, които носи туризмът за икономиката на страната. При приходи от 6,9 млрд. лв. през 2017 г. дори за реклама да отиват само 0,5% това прави 34,5 млн. лв., а сега бюджетът е наполовина по-малък. При ранните записвания за лятото има спад като една от причините за това са професионалните кампании за привличане на туристи в Турция, Египет, Мароко и Тунис, каза Карастоянова.

Да се предприемат мерки за привличане на инвестиционни емигранти в България, призова Мартин Заимов, зам.-председател на НБТ.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"