42-ма съдии против заповед на Калоян Топалов

Шефът на СГС решава въпросът за отпуските да се гледа след… отпуските

Съдии от Софийския градски съд (СГС) ще настояват на Общото събрание утре - 11 юли, да бъде обсъдена и заповед на шефа им Калоян Топалов, отнасяща се до отпуските, научи „Труд”. Заседанието е свикано по друга тема - за съдебните заседатели, но част от магистратите ще се опитат да поставят и другия проблем преди съдебната ваканция, която започва от 15 юли.

Още в средата на юни 42-ма съдии са се подписали под настояване админстративният им ръководител Калоян Топалов да свика Общо събрание, на което да се обсъди и да се изрази становище по негова заповед за отпуските РД-08-1721 от 15 май 2017 г. Искането е за насрочване на Общо събрание до 30 юни. След като дълго се чуди какво да предприеме, тъй като не може да отхвърли предложението, направено от повече от 1/3 от състава (в момента в СГС работят 119 съдии, в това число и младшите съдии – б.р.) Топалов решава да насрочи Общото събрание, но за 19 септември. Тоест - той определя, че въпросът с неговата спорна заповед за отпуските следва да се гледа след съдебната ваканция - тогава, когато вече са минали повечето отпуски на съдиите.

В същото време самият Топалов насрочва и Общо събрание на СГС за 11 юли, свързано с проблема със съдебните заседатели.

„На 11 юли аз и колегите ми ще поискаме включване в дневния ред и обсъждането на заповедта за отпуските”, каза пред „Труд” съдия Светлин Михайлов, който до 2009 г. бе председател на СГС, а сега е съдия от Въззивно гражданско отделение.

Повечето от подписалите се 42-ма съдии са против едно от правилата, въведено със заповедта на Топалов. А именно - онзи съдия, който излиза в отпуск, да посочи сам своя колега, който ще го замества. За периода на отсъствието заместникът трябва да се произнася в срок по молби, например за обезпечения, за принудително изпълнение и т.н.

„За нас това е нарушение на член 9 от Закона за съдебната власт, в който е записан принципа за случайно разпределение на делата. Ако някоя от страните по дадено дело подаде жалба, че е засегната от акт, подписан от колегата, докато съм бил в отпуск и започне да твърди пред Инспектора на ВСС, че ние двамата сме се сговорили аз да изляза в отпуск, а той да разписва, ние няма как да се защитим. Всичко това е отразено в молбата за отпуск и заповедта за разрешаване на отпуск. Друго нарушение е на конституционното право на отпуск. В случай, че никой от колегите не се съгласи да замества, това означава ли, че съдията изобщо няма да излезе в отпуск?”, пита Михайлов. Според него би следвало административният ръководител на СГС да определя заместниците и това да става чрез жребий, в който са включени колегите, които през съответния период не са в отпуск.

За тази заповед на Топалов, Михайлов вече е сезирал Инспектората на ВСС. „Не водя лична война с председателя, а още по-малко заради това, че вече съм бил на тази позиция. Въпросът е принципен и е свързан от една страна със спазването на закона, а от друга – с уважението към колегите от един от най-натоварените български съдилища”, каза още Михайлов.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Цветан Гемишев

Този уебсайт използва "бисквитки"